JAGA LUGU SÕPRADEGA

KANAARI KÖÖK JA MUIDUGI KA JOOK

Tenerife (ja Kanaari saarte köögis laiemalt) on erilise au sees jänes, kana ning kala ja teised ookeaniannid. Kõike seda head ja paremat on juba sajandeid alla loputatud maitsva kohaliku veiniga.  

Kuhu jääb gurmee? Miks on juuresoleval pildil need lihtlabased kartulimugulad!? Aga sellepärast, et needsamad mugulad on Kanaari saari külastavate turistide seas nõutuim roog, "papas arrugadas con mojo" ehk kanaari kartul mojokastmega. Või vähemalt oli see nii aastal 2016, kui turistide poolt nõutuima kohaliku roa väljaselgitamiseks viidi läbi küsitlus 569 restoranis (sh hotellirestoranides) erinevatel Kanaari saartel. Nii et siia see pilt jääbki. Seda enam, et "papas arrugadas“ on tõepoolest maitsev.

Jänes, kala, kana, küüslauk...

Kui erinevate mojokastmetega vürtsitatud ning algupäraselt ookeanivees (või muidu üliohtra meresoolaga) koorega keedetud kartulid kõrvale jätta, on Kanaaride (ja Tenerife) kohalike tavade kohaselt kaetud laual au sees jänes, kits erinevad mereannid ning meilegi hingelähedased siga ja kana. Neist pikimate traditsioonidega on tõenäoliselt jänese-, kitse- ja mereanniroad, aga ka siga on siinset saarerahvast juba aastat mitu tuhat rammusa suutäiega rõõmustanud.

Liharoogadest on Kanaaride (ja Tenerife) kohalikus köögis popid erinevad hautised ohtra sibula, küüslaugu, juurvilja ja muidugi kartuliga. Kõrgelt hinnata osatakse muidugi ka kana, mida paljudes söögikohtades kohalikul kombel maitsestatuna näiteks poolekaupa ette antakse. Roogade maitsestamisel annavad tooni kohalikud kanaaripärased maitseainesegud, erinev maitseroheline, piprad, sibul ning sageli ka küüslauk, küüslauk, küüslauk ja veelkord küüslauk. Samuti süüakse Kanaaridel palju kala (näiteks tuuni, sardiine, makrelli), kaheksajalga ning teisi ookeaniande eesotsas krevettidega, mis õlis kuumutatuna ning tšilli ja (taaskord) küüslauguga kohati on õige vürtsikaks tuunitud.

Mõned vahvad söögikohad...

Kui soovite nautida ehedat kanaari kööki, otsige üles mõni kohalikele roogadele keskendunud söögikoht, millesarnaseid kutsutakse guachinche`deks. Selliseid on hõlpsam leida, kui sõidate pisut eemale suurtest turismikeskustest, mõnesse enamjaolt kohalikega asustatud linnakesse või külla. Guachinched on tihtipeale pereärid, mille pidajad teie roa sisse ka raasukese oma päikselisest hingest panna raatsivad.

Ühe põneva paigana soovitame saare lõunarannikul Guargachos asuvat El Cordero`t, otse banaaniistandusse rajatud söögikohta. El Cordero on klassikalisest küla-guachinchest oluliselt suurem ja suuresti just kohaliku rahva lõbusa sumina taustal on siin esindatud on päris lai toiduvalik. Ülesotsimist väärib kindlasti ka Vilaflori küla lähistel viinamarjaväljade vahel asuv, kohalikke roogi ning veinivalikut pakkuv veinimõis Alma de Trevejos.

Tenerife põhjarannikul seigeldes tasub sisse põigata kunagises kloostris sisse seatud restorani El Monasterio. Siit leiab laia roogade valiku, kus mõistagi ka ehtkanaaripärast kraami saada on. 

Kastmed, juust ja kanaari kama

Kanaaripäraste liha-, linnu- ja kalatoitude juurde kuulub mojokaste. Tüüpilised mojokastmed on punane (kus annavad tooni näiteks tšillipipar, safran, oliivõli ning sõltuvalt valmistajast veel mitmed lisandid ja muidugi ka küüslauk) ja roheline (kust esile olgu tõstetud petersell, paprika, oliivõli, koriander). Kanaarid armastavad seeni. Eriti levinud on šampinjon, ent kohalikud männimetsad rõõmustavad seenelist ka näiteks kukeseenega. Samuti on mitmeid liiki seeni saadaval juurviljapoodides ning supermarketites.

Ja muidugi juust! Juustuvalik on Tenerifel piisavalt lai ning mitmekesine, varieerudes lamba- või kitsepiimajuustudest nii esimest, teist kui ka lehmapiima sisaldavate segujuustudeni. „Tavalise“ juustu kõrval on menukad ka erinevad toorjuustud ning suitsutatud juustud. Kanaarlaste juustulembust kinnitab ka 2015. aastal läbi viidud uuring, mille kohaselt Hispaania Kuningriigi alamatest söövad kõige rohkem juustu (11kg juustu ühe elaniku kohta aastas) just nimelt kanaarlased.

Põhjust oma juustude üle uhkust tunda on kanaarlastel piisavalt. Nii näiteks valiti Londoni mainekal juustukonkursil World Cheese Awards 2017 maailma parimate hulka neli Kanaari saartelt pärit juustu. Ning üks neist, Queso Curado Cabra Oregano tuleb Lõuna-Tenerife Adeje juustumeistrite juurest. 

Selle põgusa põike kaanaripäraste maitsete maailma lõpetame pudru tüüpi toiduga, mil nimeks gofio. Gofio pärineb Kanaaride pärismaalastelt guantšidelt ning see on keedetud-hautatud erinevate teraviljade pruunistatud jahust. Gofio valmistamiseks kasutatavat pruunistatud jahu segatuna maitsestamata jogurti või keefiriga, muide,  on maitseomaduste poolest võrreldud ka eestlastele armsa kamaga.

Tenerife – pikkade traditsioonidega veinisaar

Tuntud Tenerife joogid on ka meerumm ning banaaniliköör, ent siinsetest jookidest rääkides libiseb mõte ikka ja alati esmalt veinile... Tenerife veinitööstus tekkis ja puhkes õitsele pärast hispaanlaste saabumist Tenerifele ja saare vallutamist. Maailma mõistes ilmselt legendaarseim siin valmistatud vein on olnud Malvaasia, mis rajas endale tee Euroopa õukondadesse juba 16. ja 17. sajandil. Tenerife veine veeti neil vanadel headel aegadel nii Uude kui Vanasse maailma ning Malvaasiat olla aplalt kummutanud koguni Venemaa tsaarid eesotsas Peeter Esimese endaga.

Loomulikult pole siinne veinitoodang piirdunud vaid Malvaasiaga ning Abona, Valle de Güímari, Valle de la Orotava ja teiste kohalike veinipiirkondade vabrikud seisavad hea selle eest, et ei punane, valge ega roosa rüübe veinisõbra laualt iial otsa ei saaks.

Päris ehtsaid Tenerife veine leiab suurematest kauplustekettidest (kus lõviosa veiniriiulitest siiski mandri-Hispaania märjukeste päralt on), ent mõistagi pakuvad kohalikku veini nii kohapeal mekkimiseks kui kaasa ostmiseks ka bodega`d ehk kohalikud veinimõisad/talud ning taas on põhjust otsida üles juba eespool mainitud Alma de Trevejos`e veinimõis.  Alma de Trevejos pole muidugi saarel ainus võimalik valik, väikesi ja seda omanäolisemaid veinitootjaid leidub saarel küllaltki arvukalt.

Süvitsi Tenerife veinimaailma aitavad teil sukelduda ka kohalikud veinibutiigid-vinoteegid nagu näiteks eestlannast perenaisega Vino Vidi Vici Los Cristianoses, Passarela Oasis Shopping Center`is.   


Tuled Tenerifele puhkama ja mõtled, mida Tenerifel teha? 

Loe meie poolt soovitatud tegevuste (ekskursioonide, matkade, jahisõitude jne) kohta SIIT

Vaata videot põnevatest tegevustest siit:

VAATA KA TEISI MEIE VIDEOSID: