KANAARI KÖÖK JA MUIDUGI KA JOOK
Tenerife (ja Kanaari saarte köögis laiemalt) on erilise au sees jänes, kana ning kala ja teised ookeaniannid. Kõike seda head ja paremat on juba sajandeid alla loputatud maitsva kohaliku veiniga.
Kuhu jääb gurmee? Miks mainitakse Kanaari saarte köögist rääkides sageli esimese asjana lihtlabaseid, väikesi soolaga kaetud kartulipabulaid!? Aga sellepärast, et needsamad pabulad on Kanaari saari külastavate turistide seas nõutuim roog, "papas arrugadas" ehk kanaari kartul mis eriti hästi mekib koos kohaliku mojokastmega. Uskuge - "papas arrugadas“ on tõepoolest maitsev!
Jänes, kits, kala, kana, küüslauk...
Kui erinevate mojokastmetega vürtsitatud ning algupäraselt ookeanivees (või muidu üliohtra meresoolaga) koorega keedetud kartulid kõrvale jätta, on Kanaaride (ja Tenerife) kohalike tavade kohaselt kaetud laual au sees jänes, kits erinevad mereannid ning meilegi hingelähedased siga ja kana. Neist pikimate traditsioonidega on tõenäoliselt jänese-, kitse- ja mereanniroad, aga ka siga on siinset saarerahvast juba aastat mitu tuhat rammusa suutäiega rõõmustanud.
Liharoogadest on Kanaaride (ja Tenerife) kohalikus köögis popid erinevad hautised ohtra sibula, küüslaugu, juurvilja ja muidugi kartuliga. Kõrgelt hinnata osatakse muidugi ka kana, mida paljudes söögikohtades kohalikul kombel maitsestatuna näiteks poolekaupa ette antakse. Roogade maitsestamisel annavad tooni kohalikud kanaaripärased maitseainesegud, erinev maitseroheline, piprad, sibul ning sageli ka küüslauk, küüslauk, küüslauk ja veelkord küüslauk. Samuti süüakse Kanaaridel palju kala (näiteks tuuni, sardiine, makrelli), kaheksajalga ning teisi ookeaniande eesotsas krevettidega, mis õlis kuumutatuna ning tšilli ja (taaskord) küüslauguga kohati on õige vürtsikaks tuunitud.
Mõned vahvad söögikohad...
Kui soovite nautida ehedat kanaari kööki, otsige üles mõni kohalikele roogadele keskendunud söögikoht, millesarnaseid kutsutakse guachinche`deks. Selliseid on hõlpsam leida, kui sõidate pisut eemale suurtest turismikeskustest, mõnesse enamjaolt kohalikega asustatud linnakesse või külla. Guachinched on tihtipeale pereärid, mille pidajad teie roa sisse ka raasukese oma päikselisest hingest panna raatsivad.
Ühe põneva paigana soovitame saare lõunarannikul Guargachos asuvat El Cordero`t, otse banaaniistandusse rajatud söögikohta. El Cordero on klassikalisest küla-guachinchest oluliselt suurem ja suuresti just kohaliku rahva lõbusa sumina taustal on siin esindatud on päris lai toiduvalik. Kohaliku köögi (ja joogi) nautlemiseks väärib ülesotsimist kindlasti ka Vilaflori küla lähistel viinamarjaväljade vahel asuv, kohalikke roogi ning veinivalikut pakkuv kuulus Lagar de Chasna (tuntud ka kui Bodega 1242) veinimõis/veinitalu.
Tenerife põhjarannikul seigeldes tasub sisse põigata kunagises kloostris sisse seatud restorani El Monasterio. Siit leiab laia roogade valiku, kus mõistagi ka ehtkanaaripärast kraami saada on.
Kastmed, juust ja kanaari kama
Kanaaripäraste liha-, linnu- ja kalatoitude juurde kuulub mojokaste. Tüüpilised mojokastmed on punane (kus annavad tooni näiteks tšillipipar, safran, oliivõli ning sõltuvalt valmistajast veel mitmed lisandid ja muidugi ka küüslauk) ja roheline (kust esile olgu tõstetud petersell, paprika, oliivõli, koriander). Kanaarid armastavad seeni. Eriti levinud on šampinjon, ent kohalikud männimetsad rõõmustavad seenelist ka näiteks kukeseenega. Samuti on mitmeid liiki seeni saadaval juurviljapoodides ning supermarketites.
Ja muidugi juust! Juustuvalik on Tenerifel piisavalt lai ning mitmekesine, varieerudes lamba- või kitsepiimajuustudest nii esimest, teist kui ka lehmapiima sisaldavate segujuustudeni. „Tavalise“ juustu kõrval on menukad ka erinevad toorjuustud ning suitsutatud juustud. Kanaarlaste juustulembust kinnitab ka 2015. aastal läbi viidud uuring, mille kohaselt Hispaania Kuningriigi alamatest söövad kõige rohkem juustu (11kg juustu ühe elaniku kohta aastas) just nimelt kanaarlased. Põhjust oma juustude üle uhkust tunda on kanaarlastel piisavalt. Nii näiteks valiti Londoni mainekal juustukonkursil World Cheese Awards 2017 maailma parimate hulka neli Kanaari saartelt pärit juustu. Ning üks neist, Queso Curado Cabra Oregano tuleb Lõuna-Tenerife Adeje juustumeistrite juurest.
Selle põgusa põike kaanaripäraste maitsete maailma lõpetame pudrutüüpi toiduga, mil nimeks gofio. Gofio pärineb Kanaaride pärismaalastelt guantšidelt ning see on keedetud-hautatud erinevate teraviljade pruunistatud jahust. Gofio valmistamiseks kasutatavat pruunistatud jahu segatuna maitsestamata jogurti või keefiriga, muide, on maitseomaduste poolest võrreldud ka eestlastele armsa kamaga.
Tenerife – pikkade traditsioonidega veinisaar
Tuntud Tenerife joogid on ka meerumm ning banaaniliköör, ent siinsetest jookidest rääkides libiseb mõte ikka ja alati esmalt veinile... Tenerife veinitööstus tekkis ja puhkes õitsele pärast hispaanlaste saabumist Tenerifele ja saare vallutamist. Maailma mõistes ilmselt legendaarseim siin valmistatud vein on olnud Malvaasia, mis rajas endale tee Euroopa õukondadesse juba 16. ja 17. sajandil. Tenerife veine veeti neil vanadel headel aegadel nii Uude kui Vanasse maailma ning Malvaasiat olla aplalt kummutanud koguni Venemaa tsaarid eesotsas Peeter Esimese endaga.
Loomulikult pole siinne veinitoodang piirdunud vaid Malvaasiaga
ning Vilaflori, Abona, Valle de Güímari, Valle de la
Orotava ja teiste kohalike veinipiirkondade vabrikud seisavad hea selle
eest, et ei punane, valge ega roosa rüübe veinisõbra laualt iial otsa ei saaks. Piiratud valikus leiab päris
ehtsaid Tenerife vein e suurematest kauplustekettidest (kus lõviosa veiniriiulitest siiski
mandri-Hispaania märjukeste päralt on), ent mõistagi pakuvad kohalikku veini nii kohapeal mekkimiseks kui kaasa ostmiseks ka bodega`d ehk juba eespool mainitud kohalikud veinimõisad/talud.
Vilaflori ümbrus Tenerife lõunaosa mägedes on saare üks kuulsamaid veinipiirkondi ning hea võimalus nii kohalikust söögist kui ka joogist ettekujutuse saamiseks on näiteks eestikeelne tähevaatlusekskursioon, mis peatub õhtusöögiks ning veinimekkimiseks/šopinguks just nimelt Vilaflori külas, Lagar de Chasna (ehk Bodega 1242) veinimõis/veinitalus. NB! Merepinnast 1242 meetri kõrgusel paiknev Lagar de Chasna / Bodega 1242 on üks kõrgemalasuvaid veinimõisaid kogu Hispaanias.
Eestikeelse tähevaatlusekskursiooni kohta lähemalt lugeda ning ekskursiooni broneerida saat SIIT.
JÄLGI MEID Facebookis! Puhka Tenerifel! lehe leiad SIIT.
LIITU meie Puhka Tenerifel! Facebooki-grupiga SIIN.
KUIDAS TENERIFELE TULLA? Loe soovitusi soodsate lennupiletite leidmiseks: SOODSAD LENNUPILETID.
KUST OTSIDA PUHKUSEMAJUTUST? Loe selle kohta: PUHKUSEMAJUTUS.