KÜLASTAMIST VÄÄRT: TENERIFE PEALINN SANTA CRUZ
Saare põneva ajalooga pealinn Santa Cruz de Tenerife on üdini hispaanialik elukeskkond ning vähemalt Eesti mõistes ka igati korralik suurlinn. Loe Santa Cruzi kohta lähemalt pärast pildigaleriid. Vaata pilte:
Tenerife pealinn Santa Cruz de Tenerife asub saare kirdeosas ning Los Cristianose/Playa de las Americase/Costa Adeje puhkusepiirkonnast sinna jõudmiseks tuleb kiirteel selja taha jätta 80 kilomeetrit kütkestavaid ookeani- ja mägedevaateid. See teekond on väärt ettevõtmist. Muide, Santa Cruzi saad sa mugavalt külastada ka eestikeelse ekskursiooniga "Kolme linna tuur", mille kohta saad täpsemat infot SIIT.
Vana linn rikkaliku ajalooga
Santa Cruz de Tenerife (algselt Real de la Santa Cruz) kui linna ametlik ajalugu sai alguse 3. mail 1494. aastal, ent inimasustus tänase Santa Cruzi piirkonnas on ligikaudu 2000 aastat vana. Aastatel 1833- 1927 oli Santa Cruz de Tenerife Kanaari saarte pealinn, seejärel määrati Santa Cruz saarestiku pealinna tiitlit kandma kordamööda Gran Canaria pealinna Las Palmasega. Et Santa Cruz on vana ja väärikas linn, näitab seegi, et juba 1901. aastal alustas siin sõitmist esimene tramm. Säilinud on ka osa vanalinna nauditavast, sajanditevanusest arhitektuurist. Tõenäoliselt üks tuntumaid sündmusi Santa Cruzi ajaloos on 1797. aasta 25. juulil hispaanlaste ja inglaste vahel peetud lahing, mille käigus inglased linna vallutada püüdsid. Selles lahingus kaotas oma parema käe brittide sõjaajaloo legend, kontradmidral Horatio Nelson. Nelsonilt käe röövinud hispaanlaste suurtükk (hellitusnimega „Tiigrikahur“) on huvilistele nähtav Santa Cruzi keskväljaku Plaza de España ehk Hispaania väljaku all asuvas väikeses muuseumis.
Kõrgkultuur, jalgpall, ostlemine...
Oma mitmekülgsuses pakub Santa Cruz elamusi vägagi erinevate huvidega inimestele, alates šopingusõltlastest (siinsed suured ostukeskused kipuvad pakkuma saare lõunaosa turismipiirkonna ostukeskustest oluliselt paremat valikut ja soodsamaid hindu) ja kõrgkultuurinautlejatest (aegade jooksul paljusid maailmakuulsaid artiste võõrustanud, pisut Sydney ooperiteatrit meenutav Auditorio de Tenerife kontserdimaja on muuhulgas koduks ka Tenerife sümfooniaorkestrile) ning lõpetades arhitektuurihuviliste ja jalgpallihaigetega. Viimaseid rõõmustab 24 000 inimest mahutav Estadio Heliodoro Rodríguez López, mida kasutab koduväljakuna oma parimatel päevadel Hispaania kõrgliigas mänginud (ja praegu Hispaania tugevuselt teises liigas, LaLiga SmartBank`is palliv) Club Deportivo Tenerife jalgpallimeeskond. Santa Cruzi jalgpallimurul on möllanud ka Hispaania rahvuskoondis, siin on alistatud näiteks Saksamaa, Šveitsi ja Slovakkia esindused.
Suur karneval ja hea elukeskkond
2020. aasta andmetel elas Santa Cruzis 209 194 inimest. Santa Cruz de Tenerife on sisuliselt ühte kasvanud oma naaberlinna, saare endise pealinna San Cristóbal de La Laguna`ga (158 911 elanikku), moodustades kokku ligi 370 000 elanikuga Kanaari saarte ja Eesti mõistes igati korraliku suurlinna. Muide, 2012. aastal paigutas mainekas Briti ajaleht The Guardian Santa Cruzi maailma viie parima elupaiga hulka.
Selle kandi elanikud oskavad pidutseda! Santa Cruzi karneval (mis ühtlasi on Hispaania suurim ning kuuldavasti maailmas mastaapsuselt teine karneval Brasiilia Rio karnevali järel) on üleüldine massipidu, mis toob linna tänavatele möllama kümneid tuhandeid inimesi. Mõistagi on Santa Cruzis meeldiv aega veeta ka karnevalivälisel ajal. Sest erinevalt saare kuumimatest turismipiirkondadest ei ole siin ringi jalutades just eriti tihti (kui üldse) tarvis külg ees restoranide „sisseviskajate“, päikeseprilliärikate ja teiste pealetükkivate sehkendajate vahel laveerida.
JÄLGI MEID Facebookis! Puhka Tenerifel! lehe leiad SIIT.
LIITU meie Puhka Tenerifel! facebooki-grupiga SIIN.
KUIDAS TENERIFELE TULLA? Loe soovitusi soodsate lennupiletite leidmiseks SIIT.
KUST OTSIDA PUHKUSEMAJUTUST? Loe selle kohta SIIT.