ICOD DE LOS VINOS, LINNAKE DRAAKONIPUUGA
Icod de los Vinos peibutab turiste oma kolme põhimagnetiga: sajanditevanuse arhitektuuri, sama väärikate veinitraditsioonide ning „tuhandeaastase“ draakonipuuga. Loe lähemalt pärast pildigaleriid! Vaata pilte:
1501. aastal asutatud Icod de los Vinos on üks vanimaid asulaid Tenerife põhjapoolel ja kogu saarel. Täna ligikaudu 22 000 elanikuga linn oli juba ammustel aegadel tuntud oma viljapuuaedade ning viinamarjakasvanduste, veinimeistrite ja ümbruskonna banaaniistanduste poolest, ent tõenäoliselt kuulsaim vaatamisväärsus Icodis on linna ajaloolises südames kasvav El Drago Milenario ehk tuhandeaastane draakonipuu.
„Tuhandeaastane“ draakonipuu
Draakonipuud kui niisugused ei ole eriline haruldus (neid esineb kõikjal Kanaari saartel, aga ka Madeiral, Roheneemesaartel ja paljudes paikades mujal), kuid Icod de los Vinose „draakoni“ muudavad eriliseks tema mõõtmed ning vanus. Kui selle ligikaudu 70 tonni kaaluva hiiglase kõrgus (22m) on hõlpsasti mõõdetav, siis vanuse määramise puhul on lugu keerulisem. Nimelt puuduvad draakonipuul aastaringid ning nii on Icod de los Vinose hiiglase eluea kohta liikvel üpris vastukäiv info. Erinevate versioonide puhul ulatub draakonipuu vanus 650 – 3000 aastani, üheks tõenäolisemaks variandiks peetakse pisut vähemat kui tuhandet aastat ja sestap on seda prominentset isendit ilmselt õigem nimetada mitte tuhandeaastaseks, vaid „tuhandeaastaseks“ draakonipuuks (mis muidugi ei vähenda selle isendi väärikust karvavõrdki).
Lõpetuseks väärib mainimist, et draakonipuude sisuline väärtus ei piirdu pelgalt silmailu pakkumisega. Kanaaride põliselanikud guantšid kasutasid draakonipuu mahla surnukehade mumifitseerimisel ning läbi sajandite on seda hinnalist, punast mahla kasutatud ka erinevate ravimite, samuti värvainete valmistamisel.
Malvaasia, Casanova ja muu
Kuulsa draakonipuu lähiümbrusest leiab ka muud huvitavat. Arhitektuuri- ja ajaloogurmaanidele pakuvad siin nauditavaid elamusi San Marcose kirik (kus hoitakse maailma suurimat hõbedast valmistatud risti) ja mitmed teised sajanditevanused ehitised. San Marcose kiriku kõrval vaatab teile silma kindral José Antonio Páezi monument ja kui teile on mingil põhjusel eriliselt hingelähedane Lõuna-Ameerika ajalugu, saate siit tõmmata huvitava „joone“ 19. sajandi Venezuelasse. Kindral Páez oli andekas väejuht, Venezuela sõltumatuse eest võitleja, riigi iseseisvuse väljakuulutaja (1830. a) ning seejärel ka president. Sündis José Antonio Páez küll Venezuelas, kuid tema vanavanaisa oli pärit Icod de los Vinosest.
Ah jaa. Ja muidugi vein. Icod de los Vinos on sajandite jooksul auga välja teeninud Tenerife ühe tuntuma ja väärikama veinipiirkonna maine ning oleks lausa kummaline, kui Icod de los Vinosesse sattudes ei ootaks teid ees kohalik (peamiselt malvaasia veinile pühendatud) veinimuuseum. Malvaasia (mida on aegade jooksul ülistanud paljud kuulsused eesotsas William Shakespeare endaga) oli omal ajal Tenerife üks tuntumaid „kaubamärke“, hinnatud (et mitte öelda jumaldatud) rüübe mitmetes Euroopa õukondades ning just seda veini olevat daamide võrgutamiseks kasutanud aegade kuulsaim seelikukütt Casanova.
Liblikad ja laavatunnel
Mõned head põhjused lisaks draakonipuu ja sajanditevanuse arhitektuuri uudistamisele ning kohaliku veiniajalooga tutvumisele on Icod de los Vinose külastamiseks veel. Esiteks asub siin Cueva del Viento ehk tuulekoobas, 27 000 aastat tagasi tekkinud ning 18km pikkune (ja ühtlasi maailma pikimate hulka kuuluv) laavatunnel. Selle tunneli külastamine on elamus omaette ning Cueva del Viento kodulehe leiate SIIT.
Teiseks pakub kirevaid muljeid San Marcose kiriku ja „tuhandeaastase“ draakonipuu vahetus naabruses asuv Mariposario del Drago ehk liblikla. Kes neid siin elavaid tiivulisi kõiki kokku lugeda jõuab, aga libliklapidajate endi kinnitusel lendleb nende katuse all ringi enam kui 800 erineva suuruse ja tiivavärviga liblikat. Mariposario del Drago kodulehe leiad SIIT.
TAHAD SELLEST KAUNIST LINNAST ROHKEM TEADA? Kui soovid Icod de los Vinost külastada tipptasemel giidi saatel, võta ette eestikeelne saaretuur! Ekskursiooni broneerimisvõimaluse ja lisainfot leiad SIIT.
JÄLGI MEID Facebookis! Puhka Tenerifel! lehe leiad SIIT.
LIITU meie Puhka Tenerifel! facebooki-grupiga SIIN.
KUIDAS TENERIFELE TULLA? Loe soovitusi soodsate lennupiletite leidmiseks SIIT.
KUST OTSIDA PUHKUSEMAJUTUST? Loe selle kohta SIIT.