PLAYA DE LAS TERESITAS (JA SAN ANDRÉS)
Tenerife kirdeosas paiknev Playa de Las Teresitas on kuulsaim rand saarel. Ei ole lihtne leida näiteks postkaarti, kus seda kaunist paradiisinurgakest kujutatud poleks. Loe lähemalt pärast pildigaleriid! Vaata pilte:
Postkaartidel lastakse Teresitasel särada seetõttu, et seda peetakse heledaima liivaga rannaks Tenerifel. Liiv aga on selles rannas saare keskmisest tublisti heledam, kuna see ei ole kohalik. Playa de Las Teresitase kuulus hele liiv on laevadega kohale veetud Sahara kõrbest ning seda veeti 1970ndatel aastatel siia ligikaudu 300 000 tonni. Enne suurt liivavedu laius paradiisiranna asemel kividega kaetud metsik ookeanikallas.
Astu läbi rannakülast
Kohe ranna kõrval asub õdus ja
valdavalt kohalikega asustatud San Andrés`i küla. Pärast kuuma rannapäeva tasub
teha külas põgus jalutuskäik ja kiigata, kuidas need päris-Tenerife-kohalikud
oma kohalikku päriselu elavad. Ning pärast jalutuskäiku San Andrés`i
rõõmsavärviliste majakeste vahel mõnes söögikohas istet võtta, et kohaliku
köögi hõrgutisi maitsta.
San Andrés`i kandis on inimese jalg tegelikult astunud vaat et juba mitu tuhat
aastat. Kunagi elasid siinmail guantšid, Tenerife pärismaalased. XV sajandi
lõpuaastatel seadsid end siin sisse saare vallutanud hispaanlased, kellede
poolt saarele rajatud ning aina jõukamaks muutunud asulad muutusid ajapikku
Atlandil seilanud piraatide märklauaks. Mistõttu rajati mitmele poole
rannikule, sealhulgas ka San Andrés`i, vaenulike laevade eemalepeletamiseks
merekindlusi. San Andrés`i suurtükitorni Castillo de San Andrés`i varemeid saab
küla serval uudistada tänaseni.
Tenerife – piraatide saar
Piraatluse kaugetel kuldaegadel ei tiirutanud mitte ainult mujalt pärit mereröövlid ümber Tenerife, vaid mitmel pool maailmameredel panid oma hirmutegusid toime ka Tenerifelt pärit piraadid. Saare vanas pealinnas La Lagunas sündis ilmselt kuulsaim neist, Amaro Rodríguez-Felipe y Tejera Machado ehk lihtsalt Amaro Pargo. San Andrés`ist mõned kilomeetrid kirde pool asuvas Igueste de San Andrés´i külakeses aga olevat ilmavalgust näinud kõrilõikaja Ángel García, tuntud ka kui Cabeza de Perro ehk Koerapea. Nii Pargo kui Garcia möllasid muuhulgas näiteks Kariibi merel, ent kahe kange korsaari saatused kujunesid äärmiselt erinevaks. Kui Amaro Pargo lõpetas oma elupäevad jõuka ja lugupeetud mehena oma sünnilinnas La Lagunas (saades koguni kirikusse maetud), siis San Andrés´i kandi mehe Ángel „Koerapea“ García eluküünal kustus väidetavalt hukkamise läbi kodukülast mitte väga kaugel, Castillo de Paso Alto merekindluses Tenerife pealinnas Santa Cruzis.
Legendid või tõsilood?
Miks me aga kasutame legendaarsest Koerapea-piraadist pajatades sõnu „olevat“ ja „väidetavalt“? Sest moodsa aja teooriate kohaselt arvatakse mereröövel Ángel García alias Koerapea olevat pelgalt rahvajuttude ja -pärimuste kangelane, mitte reaalselt eksisteerinud ajalooline isik. Soolast merevett pidavaid, tõsiseltvõetavaid tõendeid tema olemasolust napib ja oletatakse ka, et Ángel García ehk Cabeza de Perro „tegelaskuju“ prototüübiks on tegelikult hoopis kuulus La Laguna piraat Amaro Pargo, kelle kondid puhkavad Tenerife vanas pealinnas Santo Domingo kirikus... Olgu mereröövlitega kuidas on, aga Playa de Las Teresitase imeilus rand ning kohe selle kõrval asuv San Andrés´i küla on kindlasti väärt seda, et Tenerifel viibides sealt läbi põigata.
JÄLGI MEID Facebookis! Puhka Tenerifel! lehe leiad SIIT.
LIITU meie Puhka Tenerifel! facebooki-grupiga SIIN.
KUIDAS TENERIFELE TULLA? Loe soovitusi soodsate lennupiletite leidmiseks SIIT.
KUST OTSIDA PUHKUSEMAJUTUST? Loe selle kohta SIIT.