JAGA LUGU SÕPRADEGA

MASCA KÜLA JA KANJON

https://puhkatenerifel.ee/et

Kuristikuveerele peidetud pisike Masca küla koos kohati sadadesse meetritesse kõrguvate kaljuseintega Masca kanjoniga on üks Tenerife tuntumaid „kaubamärke“. Minna või mitte minna? Kindlasti minna!

Nagu kooliprogrammis eksisteerib kohustuslik kirjandus, on omad kohustuslikud vaatamisväärsused ka Tenerifel. Üks neist on kahtlemata Masca, 650 meetri kõrgusel ookeanist paiknev tilluke (2013. aasta andmetel 99 elanikuga) ning väidetava kunagise piraatide peiduurkana tuntud mägi/kuristikuküla koos küla tagant algava, ookeanini lookleva võimsa kanjoni ehk kohalikus keeles barrancoga.

Meeldejääv sõit ja maaliline küla

Piraadijutud piraadijuttudeks, turistide jaoks seisneb Masca atraktiivsus ennekõike teekonnas sinna (ehk sõidus mööda kaljuseina laskuvat kitsast ning ülikäänulist teed) ja külakesse pärale jõudes avanevates vaadetes. Viimased on eriti kaunid, kui kuristikku on pugenud ka mõned pilveräbalad, mis majesteetlikus rahus kõrguvate kaljuseinte foonil silmailu pakuvad. Tähelepanelikku kõrva aga rõõmustavad Mascas hooti siit-sealt kostvad "kikerikiid" külakukkede esituses. Et Mascas leidub küla väiksust arvestades aukartust äratav hulk väikseid pererestorane, võib arvata, et munejatel lindudel on mängida oma roll kohalikus naturaalmajanduses.

Kohe Masca peamisse külatänavasse jõudes tervitab teid kunagise külavanema Jose Perez Gonzalese büst. Tänu temale jõudis Mascasse elekter (veel läinud sajandi viiekümnendatel aastatel see puudus) ning tema oli ka see mees, tänu kellele asendus sajandeid Masca ja sisemaa vahel ainsaks ühenduslüliks olnud eeslirada täna kasutusel oleva autoteega. Külavanem Gonzalese nina aga on tuhandete inimkäte poolt läikima lihvitud, kuna sellest usutakse tõusvat teatud tulu - ühtede juttude kohaselt tagavat see rituaal hea õnne Masca kanjonimatkale minejatele.

Võimas kanjon täis elamusi

Masca küla servast laskub kitsas ja järsk jalgrada alla ookeanini vingerdavasse kanjonisse. Kui külla endasse põikab sisse väga suur osa Tenerifel pakutavatest bussiekskursioonidest, siis matk kohati sadadesse meetritesse kõrguvate kaljuseintega kanjonisse ja seda mööda alla ookeanini laskumine on eraldi ettevõtmine. Kanjoni läbimiseks kulub sõltuvalt matkaja võimetest umbes 2,5-3-4 tundi, kivise-konarliku jalgealuse tõttu tuleb siin rannaplätud vahetada mugavate matka- või spordijalanõude vastu ning selgelt teadaolevate liigesehädade korral on vast pigem mõistlik seiklusest loobuda: piltlikult öeldes tuleb ookeani äärde laskuda enam kui kahe Tallinna teletorni (mille kõrgus on 314m) kõrguselt ja põlved saavad sel ligikaudu 8km pikkusel teekonnal õige kõvasti vatti.

Ehkki Masca kanjonis matkamine on füüsiliselt raskem kui jalutuskäik Kadrioru pargis, tagab see rikkalikult elamusi. Mõnus väsimus tagasi hotelli jõudes aga käib lihtsalt asja juurde.


JÄLGI MEID Facebookis! Puhka Tenerifel! lehe leiad SIIT.

LIITU meie Puhka Tenerifel! facebooki-grupiga SIIN. 

KUIDAS TENERIFELE TULLA? Loe soovitusi soodsate lennupiletite leidmiseks SIIT.

KUST OTSIDA PUHKUSEMAJUTUST? Loe selle kohta SIIT.