EL TEIDE VULKAAN JA TEIDE RAHVUSPARK
Tenerifel ringi liikudes ei saa üle ega ümber maailma suurimate tulemägede hulka kuuluvast El Teide vulkaanist ja seda ümbritsevast Teide rahvuspargist. Loe lähemalt pärast pildigaleriid! Vaata pilte:
El Teide ehk Pico del Teide (kõrgus 3718m merepinnast) tegevvulkaan on Hispaania kõrgeim tipp ja ühtlasi ka kogu Atlandi ookeani saarte kõrgeim tipp. Teide on (mõõdetuna jalamilt tipuni) kõrguselt koguni kolmas vulkaan maailmas (Hawaiil asuvate Mauna Loa ja Mauna Kea järel), ookeanipõhjast ulatub El Teide kuni 7,5 km kõrgemale. Erakordse vulkaanilise maastikuna UNESCO maailmapärandi nimistusse kuuluv Teide rahvuspark aga on populaarseim rahvuspark Hispaanias, mida külastab aastas mitu miljonit turisti.
Mitmepalgeline rahvuspark
Vanadel hallidel aegadel ulatus Tenerife katus või pigem korsten aga veelgi kõrgemale. Nimelt varises ligikaudu 200 000 aastat tagasi sisse end tühjaks pursanud, merepinnast enam kui viie kilomeetri kõrgune vulkaan. Kunagise hiidvulkaani mastaapsusest annab aimu ka kokkuvarisemisest alles jäänud kraater (erinevatel andmetel läbimõõduga 16-24km, sõltuvalt sellest mis pidi aegade jooksul on „joonlauda“ üle kraatri sätitud), mis võtab enda alla lõviosa rahvuspargi 190 ruutkilomeetrisest pindalast. Lisaks võimsatele laavaväljadele ja põnevatele pinnavormidele kohtab rahvuspargis ka enam kui 100 liiki taimi. Siinsetest taimedest kuulsaim on kuni kolme meetri kõrguseks kasvav punane tajinaste (Echium wildpretii / Tajinaste rojo / punane ussikeel), mida mujal maailmas looduses ei leidu. Teide rahvuspargi võib kohata ka ligikaudu 30 liiki selgroogseid ning arvukal hulgal selgrootuid olendeid ja kümmekond liiki linde.
Kuidas Teide tippu saab?
Autoga Teide vulkaani tippu sõita ei ole võimalik, selle jaoks on olemas köisraudtee. Köisraudtee piletid saate osta SIIT. Köisraudtee viib teid 3550 meetri kõrgusele, kust kõrgemale pääsemiseks tuleb edasi astuda jalgsi. Selleks aga, et jalgsi edasi rühkida, on tarvis mäeluba. Mäeluba on tasuta, kuid neid väljastatakse iga päeva kohta vaid limiteeritud arv ja seega on mõistlik luba enda jaoks juba aegsasti, näiteks mõned nädalad ette, valmis varuda. Mäeloa saad soetada SIIT.
Pisut ka teistest vulkaanidest
Mis puutub vulkaanidesse, siis isand El Teide pole kaugeltki ainus tulemägi Tenerifel. 1704. aastal tegid pauku Siete Fuentese, Fasnia ja Arafo vulkaanid, 1706. aastal purskas Trevejo (tuntud ka kui Montaña Negra ja Arenas Negras, selle purske tagajärjel hävis Tenerife tolleaegne tähtsaim kaubasadam Garachico ja lõviosa seda ümbritsevast linnast), 1798. aastal elavnes Chahorra (tuntud ka kui Pico Viejo, asub samuti Teide rahvuspargis) ning 1909. aastal purskas Chinyero vulkaan. Seega võib viimaste sajandite lõikes võtta vulkaanipurset Tenerifel kui iga enam-vähem 100 aasta tagant korduma kippuvat traditsiooni...
TAHAD EL TEIDE VULKAANIST ROHKEM TEADA? Kui soovid näha Tenerife unikaalseid vulkaanilisi maastikke, võta ette eestikeelne saaretuur! Ekskursiooni broneerimisvõimaluse ja lisainfot leiad SIIT.
JÄLGI MEID Facebookis! Puhka Tenerifel! lehe leiad SIIT.
LIITU meie Puhka Tenerifel! facebooki-grupiga SIIN.
KUIDAS TENERIFELE TULLA? Loe soovitusi soodsate lennupiletite leidmiseks SIIT.
KUST OTSIDA PUHKUSEMAJUTUST? Loe selle kohta SIIT.