JAGA LUGU SÕPRADEGA

ELU TENERIFEL: KÜSIMUSI JA VASTUSEID

Kas Tenerifel on võimalik leida tööd? Kui palju maksab elamine kohapeal? Kuidas on kohapeal lood koolidega? Kas vene keele oskusega on Tenerifel midagi peale hakata?

Head sõbrad. Mõne aja eest palusime meie facebooki-lehe kaudu esitada küsimusi teemadel, mis teid Tenerife puhul kõige rohkem huvitavad. Suur tänu kõikidele küsijatele. Siit tulevad vastused.

Jaanika Liinak: Mis on kõige tähtsam asi, kui tahta sinna elama tulla või mida peaks Tenerifel kindlasti tähele panema?
Ilmselt üks levinumaid vigu mida eestlased Hispaaniasse kolides teevad, on see, et hakatakse Hispaaniast otsima Eestit ning kõike ja kõiki Eestiga võrdlema. Aga kas on mõtet kolida Tenerifele näiteks selleks, et hakata taga nutma oma kippsseinalist euroremonti? Või selleks, et viriseda selle üle, kui hispaanlased eelistavad oma kodumaal kõneleda hispaania keelt ning eeldavad selle keele selgeksõppimist ka sisserännanutelt, sealhulgas eestlastelt? Või selleks, et hakata halvustama kohalikke oskuse eest teha tööd selleks, et elada, mitte elada selleks, et teha tööd?Jne. Jah, „nemad siin“ ei pruugi nõustuda tööleilmumisega pühapäeval ka mitte topelttasu eest, aga see-eest oskavad nad olla õnnelikud. Jah, mõned asjad võivad siin võtta mõnevõrra rohkem aega... aga lõpuks laabub ja laheneb kõik. Seega - kõige tähtsam on enesele teadvustada, et asute elama senisest erinevasse kultuuriruumi ning uus keskkond omaks võtta. Siis võtab see keskkond omaks ka teid.

Kertu Kaljuveer: Kui tulla Tenerifele elama koos lastega vanuses 5 ja 10, siis millistes linnades on olemas nii kool kui ka lasteaed selles vanuses lastele?
Koolid ja meie mõistes lasteaed-algkoolid on olemas ilmselt kõikides vähegi suuremates linnades ning asulates. Meie isikliku kogemuse kohaselt on lastel Tenerifel koolis käia väga meeldiv. Kuidas kohanes siinses koolis meie pere teismeline, saate pikemalt lugeda SIIT.   

Maarja Luik: Mind huvitaks arstiabi kättesaadavus ja selleteemalised muljed. Ravimid ka. Et kui lastega tulla pikemalt, siis ikka vaja teada ja ka endal veab vahel tervis alt. Või on sisserännanuna see väga kulukas luksus kõik?
Arstiabi kättesaadavus on Tenerifel hea ja seda nii riigi- kui ka erameditsiinisüsteemi puhul. Kui Tenerifel ametlikult töötate, laieneb arstiabi ka teie pereliikmetele või kui ametlikult töötab näiteks teie abikaasa, laieneb õigus arstiabile ka teile ka siis kui teie ise tööl ei käi. Meie isikliku kogemuse kohta perearsti leidmisel saab lugeda SIIT. Kui olete tulemas pikemale puhkusereisile, on soovitatav kindlasti sõlmida vastava pikkusega reisi- ja tervisekindlustus.

Kersti Valtmann-Valdson: Kas mõni astmahaige ka seal leevendust on saanud? Elamiseks peab arvatavasti lõunapoolse piirkonna valima?
Tõepoolest, saare lõunaosa kliima on esmapilgul mõnusam kui saare põhjaosas ja on olemas ka näide ühest Eesti perekonnast, kelle laps leidis siin astma suhtes vägagi suurt, et mitte öelda pea täielikku leevendust. Tõenäoliselt ongi siinne kliima eriti soodne hingamisteede- ja liigesehädade käes kannatajatele.
Ent mööda ei saa vaadata ka ajaloolisest faktist, et turism Tenerifel sai alguse siiski saare põhjaosast ja just tänu sealsele heale kliimale. Seega Tenerifele alaliselt elama asudes ei ole mõte end saare põhjaosas sisse seada sugugi halb. Ka USA kosmoseagentuur NASA kinnitanud, et Kanaari saartel valitsev kliima on „the best in the world“ ehk maailma parim ja tervislikem ja seejuures ei käinud ameeriklaste jutt sugugi mitte konkreetselt Tenerife lõunaosast. Toome siinkohal ära ilmeka näite Eestist pärit vanahärrast, kelle tervisega pärast siia elama asumist igasuguseid imesid sündis ja kes meiega heal meelel oma tervisega seonduvat jagas, tema lugu saate lugeda SIIT. Paneme aga teile sellegipoolest südamele, et enne Tenerifele kolimist pidage kindlasti nõu oma perearstiga.

Raju Topi: Kui minul on soov sinna elama asuda, millised bürokraatia kadalipud peab läbi käima - hetkel otsin võimalusi Taimaal, kuid sealsel bürokraatial on liiga palju igasugu sekeldusi ja määruseid pikemaajalise elamise suhtes. Tenerife aga EU maa...

Tenerifele elama asumiseks vajalike asjaajamiste rohkus sõltub sellest, kui tõsiselt ja kui sügavale te soovite oma juured saare laavakivises pinnases ajada. Kui soovite siin näiteks üürikorteris pensionipõlve pidada, on asjaajamisi vähem. Kui soovite hakata ettevõtjaks või soetada kinnisvara, on ka vastavat toimetamist rohkem. Kuna tegemist on Hispaania kui Euroopa Liidu liikmesmaa territooriumiga, on asjaajamised tõenäoliselt märksa lihtsamad kui Tais („tõenäoliselt“, kuna meil isiklik kogemus Taiga puudub).
Asjade ajamiseks kohapeal on teil tarvis ladusat hispaania keele oskust või mõnd sõpra, kel on see oskus olemas ja kes oleks nõus teid teie toimingutes aitama, või mõnd sellist inimest, kes on tasu eest nõus teile vastavat teenust osutama.
Siinsed ametnikud suhtlevad peamiselt hispaania keeles, mis on, arvestades asjaolu et nad viibivad omal kodumaal, absoluutselt normaalne. Selles peitub ka suur osa kohaliku bürokraatia keerukusest või lihtsusest siiakolija poolt vaadatuna. Kolides siia umbkeelsena ja suutmata mõista, mida ametnik teile lausub või teie käest soovib, tundub ka bürokraatia olevat kole kui öö. Ühesõnaga, bürokraatliku kadalipu läbija kannatuste raskus ja valu suurus sõltuvad kindlasti ka kadalipu läbijast endast.
Alustada tuleks NIE-numbrist, mida soovitaks taotleda Hispaania saatkonnas Tallinnas. Meie puhul maksis see 8,5 eurot (1 inimene, aastal 2015), täita tuli ankeet ning NIE-numbriga dokument saadeti pisut vähem kui nädala pärast taotleja e-postiaadressile. Lihtne ja mugav!
Lihtsalt siia elama-talvituma asumisel ei ole kohalikus bürokraatias mitte midagi hirmsat. Kinnisvara soetamisel, ettevõtlusega tegelemisel jne on asjaajamisi rohkem ning sõltuvalt kinnisvara iseloomust ja ettevõtlusvaldkonnast on asjaajamised erineva keerukusastmega. Nagu ka Eestis.

Eva Fomenko: Mis maksaks seal elamine ja kas oleks võimalik ka tööd leida seal?
Hinnad toidupoes kipuvad laias laastus olema mõnevõrra soodsamad kui Eestis, päris kindlasti aga on Tenerifel odavamad rõivad, alkohol ning autokütus. Reaalsed elamiskulud sõltuvad teie eelistustest, soovidest ja vajadustest: kui kaugel ookeanist, missuguses asulas ja millises korteris, ridaelamuboksis või majas te tahaksite elada, kui rikkalikult või kasinalt toituda, missuguse autoga sõita, kui aktiivselt ööelu elada jne jne jne. Ühesõnaga: kulud on seotud teie elustiiliga. Suurim kuluartikkel on eluase. NB! Internetis rendihindu uurides ärge ajage segamini sõnu „mes“ (kuu) ja „sem“ või „semana“ (nädal).
Tööd on võimalik leida, aga seda on võimalik ka mitte leida. Nii nagu ka kõikjal mujal maailmas (sealhulgas Eestis), sõltub see tööotsija aktiivsusest ning sellest, milliseid oskusi ja vilumusi on tal võimalikele tööandjatele pakkuda. Tööd Tenerifele otsida võib facebookist (näiteks fb-gruppidest Tenerife Jobs või Tenerife English Jobs) või ka lihtsalt internetis guugeldades (kasutades otsingusõnu „jobs in tenerife“ vms). Või saarel kohapeal olles end ukselt uksele pakkudes. Või endale ise töökohta luues. Võimalusi on palju, ent positiivsed tulemused ei pruugi olla garanteeritud.

Karin Kruus: Kas väga hea vene keele oskusega on midagi peale hakata Tenerife saare hispaaniakeelses keskkonnas?
Nii ja naa. Ühest küljest reklaamivad päris paljud turismivaldkonnas tegutsevad ettevõtted end siin hüüdlausega „me räägime vene keelt!“. Seega on teatav vajadus vene keele oskajate järgi olemas.
Medali teine külg on aga see, kellele üks või teine ettevõte kuulub. Kui näiteks venelastele, võib asi olla lihtsam. Kui aga kohalikele, siis tuleb lisaks vene keelt kõnelevate klientidega suhtlemisele arvestada ka sellega, et aru tuleb saada ka tööandja poolt hispaania keeles jagatavatest tööülesannetest ja aru saada ka teistest oma hispaania keelt kõnelevatest kolleegidest. Lühidalt: ainult väga hea vene keele oskusega, oskamata samas hispaania, inglise või teisi olulisi keeli, on töö leidmine kohalike, aga ka näiteks siinsete inglaste juures üpris keeruline. Et mitte öelda: väga keeruline või lausa võimatu.
Tõsi, oleme näinud siin ringi sõitmas ka autot venekeelsete kirjadega „remondi- ja ehitustööd“ ning kunagi jäi silma ka üks töökuulutus, kus otsiti ühesse, ilmselt venelastele kuuluvasse hotelli vene keelt valdavat töömeest/elektrik/aednikku... Loomulikult võite te proovida googeldada, kasutades otsisõnadena mõistet „работа на Тенерифе“.
„Ellujäämisel“ on oluline muidugi ka see, missugused rahatagavarad teil saarele saabudes on ja kui pika tööotsimisperioodi te suudate sellest tulenevalt välja kannatada. Õnn, nagu öeldakse, võib varitseda juba järgmise nurga taga, aga ei pruugi. On olemas näiteid inimestest, kel on näkanud, aga ka inimestest, kellel ei ole näkanud.

Anu Põld: Kuidas on seal töö leidmisega näiteks kokkadel? Abikaasaga mõlgutame mõtteid, aga "kardame" et ei leia tööd...
Tenerifel on aegade jooksul toimetanud nii mõnedki eestlastest kokad ja üks eesti noormees on end aastatega üles töötanud koguni peakoka staatusesse nooblimat sorti söögikohtades. Missugused on olnud nende inimeste rõõmud või valud töö leidmise esimestel sammudel, paraku öelda ei oska, kuna nad ei ole kuulunud meie otsesse tutvusringkonda.
Kuuldavasti ei ole siinses tänavarestoraniäris täna just kõige kuldsemad ajad, kuna hotellid pakuvad üha aktiivsemalt ja laialdasemalt kõik-hinnas-teenust. Samas – tugevad jäävad ellu ka rasketel aegadel, ning üha laialdasem „pakett-toitlustuse“ pakkumine hotellides peaks olema loonud uusi töökohti/võimalusi majutusasutustes. Nii et kes teab...

Catheryna Pelen: Kas töö leidmise võimalused on seotud sesoonsusega?
Kuna turism on Tenerifel peamine majandusharu, leidub enim võimalusi töö leidmiseks turismiga seotud valdkondades, eeskätt klienditeeninduses. Ja tõenäoliselt mängib siin rolli ka sesoonsus, ehk siis nõudlus töökäte järele näib olevat suurem turismi kõrghooajal oktoobrist maini. Ilmselt on ses suhtes aga esindatud nii reeglid kui ka erandid.

Oliver Luhaoja: Kindlasti kõiki huvitavad teemad on just rahaga seotud. Seega mis on saare keskmine tunnitasu/kuutasu (teenindussfääris näiteks, kuhu oleks ka eestlasel võimalus tööd leida)? Kas on kohapeal ka keelekursuseid võimalus võtta ja mis see maksta võib? 
Saare keskmiste tunni- või kuutöötasude osas me täpsemaid uuringuid läbi viinud ei ole. Ent palgad näiteks teenindussfääris sõltuvad teatud määral konkreetse tööandja – näiteks restorani – käekäigust, kus suur roll on jootrahal. Netopalk vahemikus 800-1200€ on Tenerifel üpris laialt levinud sissetulekutase.
Hispaania keele kursusi korraldatakse väga paljudes kohtades ja väga erinevas hinnaklassis. Ise oleme käinud Los Cristianose kultuurikeskuses toimuvatel, sisserändajatele mõeldud keelekursustel hinnaga 120€ kolmekuulise tsükli eest. On olemas aga ka soodsamaid ning kallimaid kursusi.

Henry Westons: Miks tenerife? Mitte Gran Canaria või Lanzarote või Fuerteventura?
Väga keeruline küsimus, kuna ei oska Tenerifet nimetatud saartega isiklikele kogemustele tuginedes võrrelda. Soov kolida Tenerifele tekkis meil juba 18 aastat tagasi, käies siin esmakordselt puhkusereisil. Tekkisid nö „kiiks“, „see õige“ tunne ja tõmme. Ka hilisemad puhkusereisid erinevatel aastaaegadel ei suutnud seda tõmmet kaotada. See ongi vastus küsimusele „Miks Tenerife?“.
Gran Canarial oleme käinud vaid tööasjus – hommikuti sinna ja õhtuti tagasi, seega paraku ei ole jõudnud selle saarega põhjalikumalt ja sügavuti tuvuda. Fuerteventurale ja Lanzarotele ei olegi veel sattunud, aga need saared tunduvad olevat pisut lageda- ja kõledavõitu, samas kui Tenerife loodus on nii väikese, vaid Saaremaa suuruse saare kohta hämmastavalt ja nauditavalt mitmekesine.
Fuerteventurast ja Lanzarotest märksa põnevamad ja ahvatlevamad tunduvad Tenerifest lääne poole jäävad Kanaari saared La Gomera, El Hierro ja La Palma. Elamiskogemus neil saartel meil aga puudub, mistõttu ei oska ega tea neid elukeskkonnana soovitada.
Saarevalik on igaühe isiklik-tunnetuslik küsimus. Elab ju päris arvukalt eestlasi ka Gran Canarial ning mõningaid üksikuid kuuldavasti ka Lanzarotel, La Gomeral ja ehk mujalgi.

Heidy Rea: Minul on küsimus seoses nädalase puhkusereisiga. Millised on teie arvates need kõige paremad kohad (linnad, vaatamisväärsused, pargid, rannad, parimad restoranid jms, kus peaks selle lühikese aja jooksul kindlasti ära käima? 
Linnadest-asulatest on meie lemmikud Santa Cruz, La Orotava, Puerto de la Cruz, Los Gigantes... Suplemas ja jumet juurde tekitamas käime peamiselt Las Vistase rannas, kuna see asub kodust vaid mõnusa jalutuskäigu kaugusel. Külastada soovitaks aga ka Playa de San Juani ja El Medano randu. Neist esimest eriliselt puhta vee tõttu ning teist seepärast, et tegu on saare pikima (2km) liivarannaga. Meie lemmikpaikadest saarel leiate ülevaate SIIT.
Kindlasti soovitaks Tenerifele tulles veeta ka üks elamusterohke päev ookeanil - Eestist pärit jahi, eestlasest kapteni ning vaalade ja delfiinide seltsis! Sest vaalade ja delfiinide vaatlemine nende loomulikus elukeskkonnas on hoopis midagi muud kui nende vaatlemine mõnes loomaaias. Konkreetseid restorane me inimestele üldiselt ei soovita, kuna inimeste maitsed on väga erinevad ja see, mis maitseb meile, ei pruugi maitsta teile. Ja oh häda ja häbi meile, kui meie poolt soovitatu Teile pettumuse peaks valmistama! Samas kindlasti soovitaks proovida ära eheda, kohaliku Tenerife köögi maitsed. Mitmesuguste huvitegevuste kohta aga leiate infot SIIT

Heidy Rea: Kui tahta ka teisi Kanaari saari külastada, siis kust selle kohta täpsemat infot saaks? Lennuhinnad näiteks?
Kui peate silmas lendamist Tenerife ja teiste Kanaari saarte vahel, siis tasub uurida kohaliku lennufirma Binter Canarias kodulehte. Kui mõtlesite lende mujalt Euroopast teistele Kanaari saartele, mitte Tenerifele, siis tulevad appi vanad head odavlennufirmad nagu Ryanair, Easyjet või lennupiletite otsingumootorid nagu Skyscanner jt.
Kui soovite ületada saartevahelisi ookeaniavarusi laevaga, leiate hinnainfot siinsete laevakompaniide Fred Olsen Expressi ja Naviera Armas`e kodulehtedelt.

Alari Hirmo: La Gomera. Miks minna ja kuidas minna?
Kui minna, siis näiteks väga suures osas puutumata, ürgse looduse, pärismaalaste tänaseni säilinud vilekeele, turistide hordide poolt läbi tallamata külakeste või miks mitte ka Valle Gran Rey hipikogukonna pärast.
Omal käel minnes saab Tenerifelt La Gomerale sõita Los Cristianose sadamast väljuvate Fred Olseni või Naviera Armase liinilaevadega, lennusoovi korral tasub kiigata lennufirmat Binter Canarias. Kaaluda võiks ka bussiekskursiooni, mida saab osta sadadest ekskursioonimüügipunktidest üle kogu Tenerife ning täismahus La Gomera ekskursiooni võib sel teel saada kätte ligikaudu 50€ eest (hind sisaldab ka sööke ja jooke).

Karin Kruus: Mis teema, valdkonna vms. kohta eestlased üldse ei küsi, sest kokkupuudet pole või ei oska seda märgata, aga tegelikult on oluline teada?
Üldiselt küsivad Tenerifet külastavad eestlased väga palju ning kõikvõimalikke ja -võimatuid asju, seega ei oskagi midagi konkreetset soovitada. Kui, siis äkki ehk niisugust küsimust (ja see oleks küsimus ennekõike küsijale iseendale): „Kas võõrsil kohatud võhivõõrale inimesele, ehkki rahvuskaaslasle, ikka sobib esitada sügavalt isiklikku elu puudutavaid küsimusi, nagu näiteks: kui palju sa palka saad? jms.“ Sest Tallinnas Vabaduse platsil vastu jalutavate või Pirita rannas kohatud võõraste puhul me seda ju ei tee...


PLAANID PUHKUST TENERIFEL?  Jälgi meie turismiinfot Facebookis! Meie Puhka Tenerifel! infolehe leiad SIIT ning Puhka Tenerifel! infogrupiga saad ühineda SIIN.

Kui tahad olla kursis reaalse eluga Tenerifel, liitu meie Elu Tenerifel Facebooki-grupiga SIIN ning Elu Tenerifel blogilehega SIIN.