JAGA LUGU SÕPRADEGA

POSTKAARDI LIIKUMISKIIRUSEST MEIL JA MUJAL

Ühel kenal kevadpäeval saatsime Playa de las Americasest paar postkaarti Jõhvi ja Viimsisse. Kohale jõudsid need 25 päevaga, kusjuures kohati liikusid meie kaardid lausa müstiliselt madalas tempos.

Ette rutates võib öelda, et loo lõpus jõuame välja koguni endise Eesti Postini (tuntud ka kui Omniva) ja selle võimeni liigutada Eesti piires postkaarte adressaatideni lausa kaelamurdvas tempos ehk liikumiskiirusega 2 (kaks!!!) kilomeetrit päevas.

Liigu, liigu, kaardikene!

Niisiis. Postisaadetistega toimetavad Tenerifel Swiss Post ja Correos. Swiss Posti kohta räägitakse, et nende puhul on täiesti tavaline posti jõudmine Tenerifelt Eestisse näiteks pooleteise kuuga. Päris kurjakuulutav. Seega otsustasime – saagu meie postkaardiliigutajaks Correos!
Nii saigi 12. märtsil ühest raamatu- ja kirjatarvete kauplusest soetatud paar 90sendist postmarki ning paar postkaarti. Kaardid lupsasid lähimal tänavanurgal seisvasse kollasesse postkasti, nädalad möödusid, aga mida ei olnud ega tulnud, oli sõnum kodumaalt, et „kaart on käes, oi kui nummi!“
Sai käidud koguni Correose postkontoris küsimas, et mis see postmark Eestisse siis õigupoolest maksab. Äkki inimene kirjatarvete- ja raamatupoes ei teagi päris täpselt, mis või kus on Eesti ja pakkus seega liiga odavat marki. Ja äkki just sel põhjusel jäid postkaardid kusagile „kinni“?
„90 senti,“ kõlas vajaliku margi hind ka postitöötaja suust.
7. aprillil ehk 25 päeva hiljem jõudsid kaardid lõpuks pärale. Juhhei-auu! Kui oleksime soovinud kaarte saata lennupostiga, oleks 25 päevane teekond olnud küllaltki veider „saavutus“. Vett ja maad mööda liikudes aga vast mitte nii väga, arvestades, et juba ainuüksi laev sõidab Tenerifelt mandrile, Cadizi sadamasse kaks ja pool ööpäeva. Sealt edasi järgneb 4400 kilomeetrine teekond Tallinnasse. Lisaks posti sorteerimised-ümberlaadimised vahejaamades...
OK. On postkaardi 25 päevane teekond läbi Euroopa liiga aeglane või mitte, aga omamoodi märkimisväärne on asja juures fakt, et viis päeva 25st suutsid meie kaardid „jõlkuda“ mööda pisikest Eestit.
Viis päeva pole küll teab mis igavik, aga kui selle kallal pisut arvutada, võib jõuda üpris jaburate näitajateni. Eriti jaburatena näivad need arvud siis, kui lammutada postkaardi teekond juppideks ja võrrelda erinevate juppide omavahelisi proportsioone.

Viie päevaga Tallinnast Viimsisse

Nimelt – templid kaardil näitavad, et olles jõudnud 2. aprillil Tallinna, kulus kaardil sealt edasi Jõhvi jõudmiseks viis päeva. Viie päevaga Tallinnast Jõhvi ehk ca 150 kilomeetrit – 30 kilomeetrit päevas – pole kahtlust, et see on tubli tulemus.
Kui oletada, et kaart seilas laevaga Tenerifelt mandri-Hispaaniasse, Cadizi sadamasse kahe ja poole ööpäevaga, jäi ülejäänud 4400 kilomeetri läbimiseks ja Tallinna jõudmiseks 17 päeva. Seega liikus kaart läbi Euroopa kiirusega 258,8 kilomeetrit päevas.
Teisisõnu – liikumine oli vaevaline, kuid siiski ligi 9 korda kiirem kui kunagise Eesti Posti (tuntud ka kui Omniva) Tallinn-Jõhvi liinil. Kunagise Eesti Posti (tuntud ka kui Omniva) tempos liikudes oleks kaart Cadizist Tallinna jõudnud niisiis mitte 17, vaid hoopis 146 ja poole päevaga.
Aga see ei ole veel kõik.
Postitemplite põhjal jõudis Tenerifelt Viimsisse saadetud kaart Jõhvi-kaardiga samal päeval Tallinna ning sarnaselt Jõhvi-kaardiga Tallinnast edasi, lõppadressaadini viis päeva hiljem ehk 7. aprillil.
Tallinna kesklinnast Viimsi adressaadini on 10 kilomeetrit. Viie päevaga 10 kilomeetrit Tallinnast Viimsisse ehk 2 (!) kilomeetrit päevas – pole kahtlust, et see ei ole mitte ainult tubli, vaid lausa silmapaistev saavutus.
Kui Jõhvi-kaart oleks kunagise Eesti Posti (tuntud ka kui Omniva) tempos liikunud Cadizist Tallinna 146 ja poole päevaga, siis Viimsi-kaardil oleks selle vahemaa ehk 4400 kilomeetri läbimiseks kunagise Eesti Posti (tuntud ka kui Omniva) tempos kulunud vaid tühised 2200 päeva. Ooo-jaa...
Aga et kui kiiresti siis kirjatuvi Tenerifel kohapeal kümmet kilomeetrit lendab?
Käsi südamel: ei tea.

PLAANID PUHKUST TENERIFEL?  Jälgi meie turismiinfot Facebookis! Meie Puhka Tenerifel! infolehe leiad SIIT ning Puhka Tenerifel! infogrupiga saad ühineda SIIN.

Kui tahad olla kursis reaalse eluga Tenerifel, liitu meie Elu Tenerifel Facebooki-grupiga SIIN ning Elu Tenerifel blogilehega SIIN.