JAGA LUGU SÕPRADEGA

TENERIFE – JUUSTUNEELAJATE SAAR!

Kas teadsid, et kõige suurem kogus juustu kogu Hispaania kuningriigis pistetakse nahka Tenerifel? Ilmselt mitte. Mitmetest juustutonnidest jutt käib, saad teada järgnevast loost.

Hispaania Kuningriigi suurimad juustusööjad elavad Kanaari saartel ja sealhulgas muidugi ka Tenerifel, näitavad Hispaania põllumajandusministeeriumi toitumisharjumuste uuringud. Uuringute kohaselt hävitati näiteks 2015.aastal Hispaania majapidamistes kokku ligikaudu 347 miljonit kilo ehk 347 000 tonni juustu. Seejuures Kanaari saartel söödi iga elaniku kohta ära 11 kilo juustu, mis ületab märkimisväärselt kogu riigi keskmist näitajat (7,8kg).

Kui palju juustu Tenerifel süüakse?
Kui lahata Kanaari saarte juustutarbimist (11kg iga elaniku kohta) eraldi, siis 2 128 647 elanikuga saarestikus neelati läinud aastal alla 23 415 117 kilogrammi ehk 23 415 tonni juustu. Seitsmest saarest suurim kogus juustu pisteti nahka tõenäoliselt Tenerifel, kus 2015.aasta andmetel elas 888 184 inimest (mis peaks ärasöödud juustu koguseks andma 9 770 024kg ehk 9 770 tonni). 847 830 elanikuga Gran Canaria statistiline söödud juustukogus aga oleks 9 326 130 kilo ehk 9 326 tonni.

Millised juustud rokivad?
Ekspertide hinnangul on Kanaari saartel väga populaarsed nn. „pehmed“ juustud, mida valmistatakse peamiselt kitse- ja/või lambapiimast. Tuleb tõdeda, et juustu menu kanaaride toidulaual ei ole sugugi üllatav. Sortiment ja valikuvõimalused on suured-laiad ning juustud tõepoolest vägagi maitsvad.
Kui rääkida juustuvalikust Tenerife suuremates toidukauplustes, siis leida on nii mandri-Hispaania päritolu kui ka Kanaari saarte juuste. Tõsi - saarestiku juustumeistrite loomingus kipuvad tooni andma Gran Canaria ja Fuerteventura juustumeistrite teosed, ent pisut süvenenuma juustuletis tuhnimise korral on siiski leitavad ka Tenerife omad juustud.

Millist juustu eestisse kaasa viia?
Siinkohal vastame omal algatusel ka turistide seas laialt levinud küsimusele: „Mida Tenerifelt koju kaasa või sõpradele kingituseks viia?“ Ja loomulikult on selleks vastuseks: „Viige juustu!“
Juhul, kui puhas kitse- või lambajuust meki poolest pisut harjumatu tundub, sobib sõpradele külakostiks viidava eksootilise juustupala rolli suurepäraselt näiteks niisugune segujuust, mille koostises on lisaks kitse- ja lambapiimale esindatud ka eestlase maitsele harjumuspärasem lehmapiim.
Hüva juustu!

PLAANID PUHKUST TENERIFEL?  Jälgi meie turismiinfot Facebookis! Meie Puhka Tenerifel! infolehe leiad SIIT ning Puhka Tenerifel! infogrupiga saad ühineda SIIN.

Kui tahad olla kursis reaalse eluga Tenerifel, liitu meie Elu Tenerifel Facebooki-grupiga SIIN ning Elu Tenerifel blogilehega SIIN.