JAGA LUGU SÕPRADEGA

300 EUROT TAGA AJAMAS EHK TINGEL-TANGEL TULUDEKLARATSIOONIGA

Tänane blogilugu jutustab sellest, kuidas me ametnike näpuvea tõttu mööda saart ning erinevaid asutusi jooksime ja palehigis oma raha taga ajasime. Võttis aega mis ta võttis, aga kätte me selle lõpuks saime.

Nagu Eestis, pakub tuludeklaratsioonilt tagasi makstav raha ka Tenerifel inimestele kord aastas mõnusat „lisasuutäit“. Iseasi on aga see, kui libedalt liueldes või kui vaevaliselt üle kivide ja kändude komberdades sa selle raha reaalselt kätte saad. Selles loos on pisut juttu liuglemisest, rohkem aga komberdamisest.

Juan Carlos klõbistab klahve
Tuludeklaratsioone esitatakse Tenerifel juunis ning nii seame meiegi, kõikvõimalike paberite pakk kaenla all, igal suvel sammud oma raamatupidaja Juan Carlose kontorisse (sest uskuge – lihtsaim viis igasuguste raha- ja maksuteemade osas näppu nö joonel hoida on siin raamatupidamisteenuse kasutamine). Juan Carlos on soliidse halli habemega väärikas senjoor. Oleme mitmesugustes küsimustes tema teeneid kasutanud juba enam kui kolm aastat ning selle ajaga veendunud, et aunimetus „raamatupidamismaestro“ ei oleks senjoor Carlose puhul teps mitte liialdus.
„Nii-nii,“ muheleb Juan Carlos alati, kui meid oma kontoris tervitab. Seejärel, iga kord täpselt samamoodi, torkab ta sigareti filtritpidi oma väärikasse halli habemesse ning läidab selle ilmse mõnuga (Juan Carlos lubab endale nimelt seda luksust, et naudib sigarette otse oma töölaua taga). „Vaatame, mis teil siin on.“
Olles meil kaasas olevad paberid paari vilunud liigutusega läbi lapanud, sukeldub Juan Carlos elektroonilisse maksusüsteemi-andmebaasi ja tuvastab, et kõik tarvilikud andmed meie kohta on ka seal juba olemas.

Seejärel klõbistab ta alati (sigaret endistviisi habemenurgas vallatult võnkumas) pingsalt arvutades mõned minutid arvutiklahve, prindib välja mõned paberilehed ning paneb need meie ette lauale. Seal see siis on - meie tuludeklaratsioon ning Juan Carlose rehkendus, mille kohaselt kuulub Hispaania kuningriigi maksuameti poolt meile tagasimaksmisele selline või selline (igal aastal mõnevõrra erinev) rahasumma. Sel hetkel noogutame me alati innukalt, Juan Carlos aga seepeale kinnitab ametlikult ning seejärel esitab meie deklaratsiooni ka elektrooniliselt. Nagu lepase reega!
Tõsi, tulumaksusummade tagasimaksmise periood on siinmail märksa pikem kui Eestis, ulatudes juuni lõpust aasta lõpuni. Ning raha ise jõuab ootajani kord lühemaid ja sirgemaid, kord pikemaid ja kõveramaid radu pidi. Kui sel suvel saime tulumaksuraha oma eelmise, 2017. aasta tuludeklaratsiooni eest kätte juba kolme nädala möödudes, siis eelmisel suvel 2016. aasta deklaratsiooni pealt meile välja arvutatud 280 eurot tuli oodata novembrini. Päris koomilised sündmused kaasnesid aga meie esimese Tenerife tuludeklaratsiooniga. Ja tegelikult alles nüüd me jõuamegi välja looni, mida teile täna pajatada tahtsime.

300 eurot haihtus õhku
Niisiis - senjoor Juan Carlose kontor 2016. aasta juunis. Kohtumise teema: 2015. aasta tuludeklaratsioon. Üldjoontes kulges kõik samamoodi nagu alati. Juan Carlos läitis sigareti, sukeldus, suitsupilv pea kohal meie paberitesse-andmetesse, rehkendas välja tagasimaksmisele kuuluva summa, milleks 2015.aasta puhul osutus lausa 329 eurot ning tuludeklaratsioon läks meiepoolse heakskiiduümina saatel kinnitamisele. Nüüd jäi üle vaid maksuametipoolset pangaülekannet ehk raha laekumist oodata. Alati on tore oodata meeldivaid asju!
Ent ootus kippus venima. Lõppes suvi ja saabus sügis, aga pangaarvel ei kippu ega kõppu. No kui on ette nähtud oodata aasta lõpuni siis tulebki rahulikult oodata aasta lõpuni, mõtlesime.
Kauaoodatud sündmus ehk laekumine toimus siiski varem, juba novembri eelviimasel nädalal. Ainult et oodatud 329 euro asemel sahises pangaarvele... kõigest 29 eurot!
No mida kuradit!?
Tuli jalad selga võtta ja Juan Carlose kontorisse aru pärima minna.

Maksuamet annab teada: „teil on võlg!“
„Senjoor Carlos. Miks me saime tagasi ainult 29 eurot!?“
Nagu ikka, alustas väärikas habemik traditsioonist. See tähendab - pani tule otsa sigaretile. Siis süvenes ta teemasse ning jäi kindlaks oma veendumusele, et tuludeklaratsiooni täitmisel sai tehtud kõik õigesti. Mistõttu saatis ta järelpärimise vastavasse ametkonda ning soovis meile ilusat päeva.
Paari päeva pärast saabus Juan Carloselt e-kiri koos Hispaania kuningriigi maksuametilt saadud ametliku vastusega, milles omakorda ilutses kurjakuulutav sõna „deuda“ ehk „võlg“. Täpsemalt võlg kohaliku tervisekindlustussüsteemi ehk Seguridad Social`i ees, millest tulenevalt kärbitigi meile tagasimasmisele kuuluvast summast 300 eurot.
„Mingit võlga olla ei saa,“ ei jätnud Juan Carlos jonni ja saatis meid, maksuameti teatis näpus, Seguridad Social`i Los Cristianoses asuvasse kontorisse selgust nõudma.
Selgus saabus kiiresti. Vastava ametniku jutule saamiseks kulus kümmekond minutit ning ametnikul endal kulus tõehetkeni jõudmiseks veelgi vähem. „Tegemist on meiepoolse veaga,“ lausus ametnik pärast seda, kui oli pisut arvutis tuhninud.
Vaat kui tore! Asi klaar ja jantimisel lõpp, mõtlesime. Ent ametnik jätkas oma jutustust: „Et asi korda saada, tuleb teil võtta maksuametist üks tõend, vorm see ja see, ning see dokument siia meie juurde tuua. Selle tõendi alusel saame dokumentatsiooni korrigeerida, eksimuse parandada ning teie saate kätte selle raha, mis teile kuulub.“
„Püha müristus!!! Kui see on teie viga, võiksite ehk ise olla nii kenad ja selle paberi maksuametist nõutada,“ kääris peas kuri mõte, mis suust väljudes omandas siiski igaks juhuks hoopis sellise kuju: „Väga hea! Suur-suur tänu Teile!“ Mis oli kahtlemata õige. Sest ametnik, ilmselgelt sooja südamega mees, seletas järgmiseks lahkesti lahti ka vea olemuse.

Milles oli asi?
Asi oli selles, et kui me 2015. aastal ja 2016. aasta alguses veel Tenerifel riidepoodi pidasime, olime autónomo`d ehk Eesti mõistes FIE`d ehk füüsilisest isikust ettevõtjad. Kui me kaupluse 2016. aasta maikuus sulgesime, peatasime ühtlasi ka oma autónomo-staatuse. Ent nagu nüüd selgus, oli kohalik tervisekindlustussüsteem eksikombel või inertsist soovinud meilt „oma osa“ saada veel ka 2016.aasta juunikuu eest, mil meil enam autónomonduse-FIEndusega pistmist polnud. Ja nii oligi tekkinud kõnealune libavõlg, mis 2015. aasta tuludeklaratsiooni põhjal tagasimaksmisele kuulunud summast lihtsalt jõuga sisse kasseeriti. Eksituse parandamise vormistamiseks aga ongi vaja maksuametist tuua dokumendivorm see-ja-see, mis kinnitaks, et autónomondus-FIEndus sai lõpetatud just nimelt 2016. aasta mai-, mitte juunikuus. Täpselt nõnda jutustas ametnik.
Selle ammendava seletuse eest ametnikule südamest tänulikud, pistsime punuma Las Americases asuva kohaliku maksuameti peakontori poole. Sest mis see kilomeetrit kaks sooja sügispäikese all ikka visata ei ole. Saab ehk vajaliku tõendi kohe kätte ja asjaga juba samal päeval ühele poole.
Aga võta näpust. Maksuameti olulisema kaaluga kontorid on turvatud kui lennujaamad. Käe- ja seljakotid ning taskutes sisalduvad esemed tuleb turvamehe valvsa pilgu all läbivalgustamisagregaadist läbi lasta. Alles siis võib asutusse sisse astuda. Ja sedagi vaid siis, kui on ette näidata varem reserveeritud järjekorranumber.
Järjekorranumbri broneerimiseks soovitas uksevalves seisnud turvatöötaja helistada vastavale numbrile, mida õhinal ka tegime. Kuid oh häda! Selgus, et dokumendivormi see ja see väljastamiseks on makusametnikel aega alles kolme nädala pärast ehk detsembri teise poole alguses.

Lõppvaatus Los Cristianoses
Kui tõotatud päev ja kellaaeg lõpuks kätte jõudis, kulus ihaldatud dokumendivormi see ja see kättesaamiseks maksuametis vaid veerand tundi ning see tõstis tuju. Nüüd on vaja vaid tõendiga tervisekindlustuskontorisse liduda ja asi ongi aetud!
No kus sa sellega... Sedapuhku meid enam „otse“ ametniku jutule ei lastud. „Tuleb broneerida vastuvõtuaeg,“ vuristas sõbralike silmade ja naerusuuga proua vastuvõtulauast. „Selleks tuleb teil helistada numbrile...“ Numbrile helistades ilmnes, et tervishoiusüsteemi ametnikel on vabu vastuvõtuaegu pakkuda pisut rohkem kui nädala pärast, vahetult enne jõule.
Juhei! Miks mitte mõelda positiivselt: tõsi, mööda küla ringi joosta on nüüd saanud kellegi teise arvestusvigade pärast üksjagu, aga eks olegi ju samas omamoodi tore saada üks meeldiv, 300eurone rahasutsakas kätte just nimelt enne jõule!
Tervisekindlustussüsteemi ametnik Los Cristianosest napsas dokumendi see ja see enda kätte ja viskus endamisi nohisedes ametkonna elektooniliste andmebaaside sügavustesse. Kribinal-klõbinal sisestas ta dokumendilt välja loetud andmed süsteemi ning teatas võidukalt: „Nii. Teie raha, 300 eurot, laekub teie pangaarvele hiljemalt uue, 2017. aasta veebruaris.“
Maadre-miia! Aga kui nii, siis nii. Ametniku auks tuleb öelda, et tema ettekuulutus läks täide. Eksikombel konfiskeeritud summa potsataski pangaarvele just nimelt siis kui lubatud: veebruaris.
Sellega oli lugu saanud õnneliku lõpu ning taaskord leidis kinnitust tõsiasi, et Tenerifel võivad asjad vahel toimida ja käia pisut imelikult, aga lõpuks laabub kõik...

Mida öelda kokkuvõtteks?

Saime me tookord oma raha järel joosta mis me saime, aga üldjoontes võime oma kogemused tuludeklaratsiooniga kaasnevate rahaliste tagasimaksetega liigitada pigem positiivsete hulka. Sest meie neljast Tenerife deklaratsiooni-aastast kolmel on asjad sujunud igati korrektselt.

PLAANID PUHKUST TENERIFEL?  Jälgi meie turismiinfot Facebookis! Meie Puhka Tenerifel! infolehe leiad SIIT ning Puhka Tenerifel! infogrupiga saad ühineda SIIN.

Kui tahad olla kursis reaalse eluga Tenerifel, liitu meie Elu Tenerifel Facebooki-grupiga SIIN ning Elu Tenerifel blogilehega SIIN.