JAGA LUGU SÕPRADEGA

KUIDAS ME OMA LEMMIKLINNAS ÜÜRIKORTERIT OTSISIME

Kas Tenerife lõunaosas elamiseks on lihtne või keeruline leida sobivat, pikaks ajaks rendile antavat (ja seejuures soodsat) korterit? Tuleb tõdeda, et kohe kindlasti on see täna märksa keerulisem kui veel mõned aastad tagasi.

Aeg Tenerifel lendab linnutiivul. Aastaid tagasi siia kolides oli meie esimeseks elupaiga-eelistuseks Playa de las Americase kuurort. Esimesest pooleteisest aastast lõviosa mööduski seal, Veronicase-nimelises piirkonnas otse saare lärmakaimate ööklubide kõrval paiknevas tornelamus. Oo-jaa, rõdult avanenud ookeanivaated olid ilusad, ent Veronicase varahommikuni avatud lustiurgaste lärm, läbu ning purjus turistide jauramine ja pidev püüd omavahel suhtlemiseks mürtsuvast muusikast üle karjuda muutusid ajapikku tüütuks ja kurnavaks.
Niisiis otsustasime lõpuks oma elukvaliteeti parandada ning kolida hoopis Los Cristianosesse. See, samuti Tenerife lõunaosa magusaimas turismipiirkonnas asuv hubane linnake on välja kasvanud kunagisest kalurikülast ning seega saab siin turismisaginale vahelduseks nautida ka kohalikku, „päriselu“ hõngu. 

Mis toimub saare üüriturul?

Tõele au andes on Playa de las Americas oma rikkalike ajaviitevõimaluste ja saare lõunaosa parimate randade poolest ideaalne paik puhkamiseks. Kuurort on suur ja lai ning väga suure tõenäosusega saate te puhkuse ajal nautida ka tõeliselt õndsat vaikust ja rahu, kui te oma majutuspaigaks just eelpoolkirjeldatud Veronicast (ehk hotellide Sol Tenerife, Gala ja Troya vahele jäävat nö „kolmnurka“) ei vali. Playa de las Americas kui pikaajaline elukeskkond seevastu jäägu siinkohal igaühe isiklikuks maitseküsimuseks.

Enne aga kui asume oma toonaseid Los Cristianose korteriotsinguid kirjeldama, tuleb teha paari sõnaga juttu ka olukorrast Tenerife lõunaosa kuurortpiirkonna üüriturul. Seoses sellega, et viimastel aastatel on igal aastal püstitatud saart külastavate turistide arvu uus rekord (aga ka kogu maailmast Tenerifele alaliselt elama asuvate või saarel talvituda soovivate inimeste arvu kasvu tõttu) , ei ole olukord pikaajaliste rendikorterite otsija jaoks teps mitte kõige roosilisem. Üha enam kinnisvaraomanikke on pöördunud pikaajalise rendi juurest märksa tulutoovama, lühiajalise/nädalapõhise puhkuserendi juurde, nii on pikaajaliste rendikorterite kättesaadavus tublisti kahanenud ja omakorda sellest tulenevalt on pikaajaliste rendikorterite hinnad viimastel aastatel tublisti tõusnud.

Lühidalt: ajad saarel on muutunud ning Eestis üpris levinud arvamuse, et Tenerife lõunaosa popimates kuurortides (Playa de las Americas, Costa Adeje, Los Cristianos jne.) saab silmagi pilgutamata rentida kortereid 300-400 euro eest kuus (ja selle hinna eest näiteks terve talve palmisaarel mõnuleda) võib täna liigitada pigem müütide, muinasjuttude ja ulmevaldkonda. Sest reaalses elus tuleb arvestada oluliselt kõrgemate summadega.

Kuidas me uut korterit otsisime

Tenerifel alaliseks elamiseks korterit otsides ei ole asi tegelikult ainult hinnas - tarvis on ka teatud pabereid. NIE ehk kohaliku isikukoodi kõrval on üha olulisemaks muutunud ka kohaliku, kehtiva töölepingu olemasolu. See on eriti vajalik, sest tagab üürileandjale üürnike maksevõime osas turvatunde ja usaldusväärsuse. Et need ja ka kõik vähemolulised paberid on meil kenasti olemas, jäi üle Los Cristianoses vaid sobiv objekt leida.
Esimene silmajäänud korter oli suurepärases korras, kuid libises napilt käest: "jah"-sõna esmaõigus oli korterit veerand tundi enne meid väisanud itaallannal, kes seda õigust ka pikemalt mõtlemata kasutas. Teise, samuti väga meeldiva korteri omanik naeratas küll lahkelt ja sõbralikult, ent eelistas üürnikuna üht üksikut härrasmeest meile, kolmeliikmelisele perele. Mis on ka igati mõistetav - kommunaalkulud ehk vesi ja elekter olid selle korteri puhul täies mahus hinna sees ning üksiku poissmehega kaasnevad kulud on suure täenäosusega märksa väiksemad.
Kolmas korter, mille üürikuulutuses puudusid fotod, osutus kohale tormates tõeliseks urkaks. Omanik lubas küll teha korteris kiirremondi - värvida valgeks tubade seinad ning uuendada mööblit - ent muutis nädala möödudes meelt: milleks raha raisata, kui üürilesoovijaid on jalaga segada ka täiendavaid kulutusi tegemata?
Hea, et just nii läks. Sest järjekorras neljas korter osutus täistabamuseks nii oma asukoha (Los Cristianose vanem, ookeaniäärne linnaosa ehk just see millest olime juba mõnda aega unistanud!), suuruse, seisukorra kui ka hinna, aga ka erakordselt sümpaatsete omanike poolest.

Donna Ana ja tema žürii
Meeldiv elamus omaette oli juba selle korteriga tutvumine. Et üürnikekandidaatidest võimalikult klaar pilt saada, oli omanikuproua, donna Ana, korterisse kokku kutsunud usaldusväärse žürii. Žüriisse kuulus lisaks donnale endale tema särava keskea parimais aastais tütar Sylvia, nö sõltumatute ekspertidena saabus sündmuspaigale ka Sylvia sõbranna koos oma varateismelise tütrega.
Samal ajal kui donna Ana sõbralikult naeratades ja hoogsalt žestikuleerides korterit esitles ning värskeltvuntsitud tubades vilkalt seinakappe ja maitsekalt sisustatud köögis uhiuute külmkappide-praeahjude uksi avas, piidles ülejäänud žürii meid varjamatu huviga.
Žürii otsust oodata ei tulnud kaua. Paariminutilise, elava hispaaniakeelse vadina järel teatas donna Ana, et soovib meiega esialgu aastapikkuseks perioodiks käed lüüa. Töölepingut, mille kaasavõtmist kohtumisele donna Ana oli eelnevalt tungivalt soovinud, ta näha ei tahtnudki. Piisas töökoha nimetusest ja töö sisu mõnelauselisest kirjeldusest. Järgnes käsiraha maksmine, donna poolt tellitud üürilepingu koostamine kohalikus advokaadibüroos ning kahe päeva möödudes taaskohtumine aastase rendilepingu allkirjastamiseks.

Ilmutas end don Carlos
Lepingu allkirjastamisele saabus donna koos oma abikaasa, eaka ja väärika don Carlosega. Nagu selgus, kuulub kogu kõnealune kortermaja juba mitmendat põlve don Carlose perele. Ei oska arvata, kas ja kui, siis millist rolli mängis omanike otsuses meie päritolu, kuid nagu nüüd välja tuli, on donna Ana ja don Carlos mõned aastad tagasi külastanud Eestit. Tallinna vanalinn olla jätnud neile kustumatu mulje ja seda muljet aitab donna Ana ja don Carlose jaoks värskena hoida Tallinnast kaasa toodud uhke vanalinna-pildiraamat. Niisiis: maailm on tegelikult väike ja see on omamoodi tore. Seda enam, et donna Ana ja don Carlos on hiljem ikka ja jälle ja omal algatusel meile rendilepingu pikendamist pakkunud. Korteri hinda pole seejuures tõstetud, rent on alati olnud makstud õigel ajal ning mõlemad osapooled on oma eluga juba mitmendat aastat rahul.
Ja oh seda õndsat vaikust pärast Veronicase ööklubide naabrusest Los Cristianosesse kolimist! Uni donna Ana korteris oli (ja on) magus, kosutav ning sügav. Ei ööklubide mürtsu, ei kõrtside kärtsu, ei varavalges joomakohtadest tagasi hotellidesse taaruvaid joobnuid...

Mõne reaga Los Cristianosest

Lõpetuseks mõne reaga ka Los Cristianosest endast. See hubane, 21 235 elanikuga (2017.aasta andmetel) linnake on välja kasvanud kunagisest kalurikülast, mille juured omakorda ulatuvad tagasi 16.sajandisse. Nii on siinses asumis ja selle vanalinna hubastes nurgatagustes säilinud ka meeldiv annus kohalikku elulaadi.
Ühtlasi on Los Cristianos ka Tenerife lõunaranniku turismi häll ning linnakese arengule turismipiirkonnana panid suuresti aluse rootslased. Nimelt saabus 1956.aastal siia rootslane Bengt Rylander (kes sai kohalike seas tuntuks kui Don Benito), et otsida leevendust oma tervisehädadele. Seda ta ka leidis ning peagi hakkas rootslaste seas levima kuuldus imeliselt tervisliku kliimaga maanurgakesest kaugel Atlandi ookeani saarel. 1950ndate-1960ndate aastate vahetusel liikus talvituvaid rootslasi siinkandis juba õige arvukalt ja nii see kõik algaski...
Rootslaste tollasest mõjust Los Cristianose arengule ja selle tunnustamisest annab aimu Los Cristianose ühe peatänava, Avenida Suecia (Rootsi Avenüü) nimi. Kohalikult rannapromenaadilt võib leida ka rootslaste luterliku kiriku.
Ajapikku levis Los Cristianose kui kuurordi kuulsus ka ookeani taha ning paik peibutas 1960ndate aastate lõpu-1970ndate alguse paiku mõnda aega ka sealseid kuulsusi. Nii näiteks tavatses siin lõõgastumas käia Hollywoodi kõigi aegade üks suurimaid diivasid Elizabeth Taylor ("Kleopatra").  Taylor tavatses peatuda Los Cristianose kaldapealses hotellis Oasis Moreque, mis tänapäeval kannab nime H10 Big Sur. 

PLAANID PUHKUST TENERIFEL?  Jälgi meie turismiinfot Facebookis! Meie Puhka Tenerifel! infolehe leiad SIIT ning Puhka Tenerifel! infogrupiga saad ühineda SIIN.

Kui tahad olla kursis reaalse eluga Tenerifel, liitu meie Elu Tenerifel Facebooki-grupiga SIIN ning Elu Tenerifel blogilehega SIIN.