JAGA LUGU SÕPRADEGA

HUELGA! ehk STREIGIAJAL AUTO TEHNOÜLEVAATUST TEGEMAS

Milline oli meie esimene kokkupuude autode tehnoülevaatusega Tenerifel? See osutus üpris omapäraseks kogemuseks, sest tehnoülevaatuspunktides juhtus parasjagu olema streik.

Siinset autode tehnoülevaatust tähistab lühend ITV ehk Inspección Técnica de Vehículos ning esimene kokkupuude sellega leidis aset meie esimese Tenerife-aasta lõpus, märtsis 2016. Meie toonase sõiduriista ITV tähtaeg oli 31. märts ja loomulikult õnnestus meil sellega muneda viimase hetke ehk 30. märtsini. Sest: „Ah, tasub lihtsalt minna üks päev varem kohale, veeta elavas järjekorras tunnikest pool ja asi aetud – milleks rutata, varem aega kinni panna, end tühjaga tülitada?“

Oh häda, oh viletsust!
30. märtsi hommik tehnoülevaatust teostava ettevõtte Applus`i Adeje filiaali hoovil näis üllatavalt vaikne. Kolmapäev, aga ei hingelistki. Ei ainsatki autot üpris avaras parklas järge ootamas. Seda parem! Samas kummaline...
Avatud kontoriuksest sisenedes ootas ees samasugune vaikus. Siiski , siiski – vastuvõtu/kassaleti taga istus sõbralike silmadega noormees, kes rõõmsalt teatas: „Tehnoülevaatust teha ei saa!“
„Ah soo. Aga kas homme saab?“
„Ei saa.“
Jube jama – homme juba on meie auto ITV tähtaeg. Aga ju on ITV-punkt mingitel tehnilistel põhjustel, näiteks mõõdikute uuendamise või millegi taolise tõttu, lihtsalt ajutiselt suletud... Vurinal voogas leti tagant noormehe monoloog, kust lipsas läbi sõna „huelga“. Hispaanlased vuristavadki üldjuhul päris kiiresti ja pikameelsel, algelise keeleoskusega põhjamaalasel ei ole alati just lihtne nende jutus järge pidada.
„Jajah. Aga kas teie teises, Las Chafirases asuvas filiaalis saab ITV-d teha?“
„Ei. Seal samuti ei saa. Huelga!“ teatas noormees. „Te peate sõitma Güimari.“
Noormees ulatas väljaprinditud paberi, kus kogu saare ITV-punktide asukohalinnade/asulate nimed ja telefoninumbrid kenasti kirjas. Adeje ja Las Chafiras, kus asuvad Applus`i filiaalid, olid tabelis märgistatud kollase vildikaga, Güimar mitte. Ülejäänud tabelisse kantud ITV-punktid asuvad saare põhjarannikul. Seega liiga kaugel.
Güimari on meie kodukandist saare lõunaosas 60 kilomeetrit, aga mis sa hädaga teed. Küll selle Huelga kah sealt üles leiab. Arvatavasti on tolle korduvalt mainitud Huelga näol tegemist ettevõtte nimega, kus ITV-d teha saab. Kuid oh häda, oh viletsust! Täna ju Güimari enam ei jõua.
„Suur tänu. Head aega!“
Nii. Sedapuhku näis olevat ainuõige mõelda homseks järjekorranumbri kinnipanekule Güimaris. Igaks juhuks sai helistatud ühele pikema Tenerife-kogemusega kaasmaalasele. Et mine sa tea, auto tehnoülevaatuse aja kinnipanekuga kaasnev telefonivestlus võib sisaldada hispaaniakeelseid autotehnilis-spetsiifilisi termineid, mida kõiki ei pruugi osata telefonivestluses ise läbi hammustada.

Tolvan toru otsas
„Aljuu! Kas sa saaksid veidi aidata? Applus Adejes ja ka Las Chafirases miskipärast ei tööta, aga mul on homme juba ITV tähtaeg. Samas, sõita on iga päev vaja, äkki tuleb mingi jube jama. Mulle öeldi Adeje Applus`is, et Güimaris on mingi koht nimega Huelga, kus saab ITV-d teha. Mul on nende telefoninumber olemas, äkki aitad aja kinni panna? Kurat teab, äkki küsitakse hispaania keeles mingeid autoga seotud tehnilis-spetsiifilisi asju, millest ma aru ei saa või millele ma äkki ei oska vastata...“
„Huelga ei ole firma,“ itsitas kaasmaalane telefonis (küllap ise samal ajal mõeldes, et no on alles oinas). „Huelga tähendab streiki. Neil siin Adejes ja Las Chafirases on järelikult streik.“
Oh sa sarviline kurat... Tenerifel veedetud aasta jooksul polnud meil seni kordagi olnud pistmist töölisklassi helgema oleviku ja tuleviku nimel peetavat võitlust puudutava temaatikaga. Kust siis see va streikimist puudutav terminoloogia või streigi hispaaniakeelne nimetuski selgeks saama oleks pidanud, eksole.
„Ütle oma auto number,“ sõnas streigiterminoloogias kompetentne kaasmaalane ja oli kuulda, kuidas ta teispool toru arvutiklahve klõbistas. „Selle koha nimi on Güimar SGS. Ma panen sulle netis aja kinni. Järjekorranumber tuleb sulle meiliga.“
„Ole sa tuhandest tänatud! Tead, ma olen ikka päris mõnus tolvan.“ Ehkki sõnatult, tundus vestluspartner viimatiöelduga igati päri olevat.
Mõne aja pärast meilboksi avades ootaski seal ees number 582632016122532908971417, kellaaeg 13:30 ja kuupäev... 12. aprill!!! Varasemaks aegu lihtsalt polnud.
Kirevase päralt! See tähendab ju tervelt kaht nädalat ringisõtmist aegunud tehnoülevaatustõendiga ja uue, kehtiva ITV-kleepsuta auto tuuleklaasil. Mõte järjekorranumbri väljaprintimisest ja autodokumentide vahel kaasaskandmisest tundus selles olukorras nutikas. Ehk ilmutavad mundrimehed mõistvat suhtumist, kõrgeimat empaatiavõimet, halastust?
Õnneks jäi vastus sellele küsimusele saamata. Kehtiva ITV-ta liikleja vastu ei ilmutanud huvi mitte keegi.

Üllatavalt jube järjekord
Kui 12. aprill, see kauaoodatud päev käes, algas sõit Güimari. Güimari SGS, täisnimega Estación ITV VALLE DE GÜIMAR osutus korralikuks ITV-konveieriks. Kolm sissesõitu, igaühes korraga kaks autot sees...
Ent streik teistes lõunaranniku ITV-punktides oli vajutanud saare elule pitseri: Güimari ITV-punkti väravate taga venis vähemalt 300 meetri pikkune elav järjekord. Aga kinni pandud ajani, kella 13:30ni oli jäänud vaevalt 20 minutit. „Karramba! No täna jääb see asi küll siin tegemata,“ oli esimene mõte. „Ja siis on ilmselt hästi, kui järgmise aja kusagile maikuusse saab... Joh-hai-dii!“ Auto järjekorra lõppu ära pargitud, tundus õige igaks juhuks siiski vantsida kassasse.
„Tere. Mul on järjekorranumber.“ Väljaprinditud number 582632016122532908971417 koos kellaaja ja kuupäevaga sai põuest välja kougitud ning kassadaami ette asetatud.
„Väga hea,“ naeratas daam. „Auto dokumendid, palun.“
Kribinal-krabinal sisestas daam andmed ning väljastas arve, kus seisis kirjas 36 eurot ja 18 senti. Seejärel kasseeris ta raha ning jagas siis üllatavalt meeldivaid juhtnööre: „Sõitke hoovi. Aga mitte siitpoolt, kus on see pikk järjekord, vaid sealt, vasakult. Hoovis valige sissesõit number kaks.“
Azzzaaa! S e e ehk siis varemregistreeritud järjekorranumber toimibki – ja seda kellapealt! Ruttu-vudinal-padinal järjekorra lõppu, tõllale hääled sisse ja elavas järjekorras ootajate mornide pilkude all vasakult poolt, nagu kassadaam õpetas, hoone taha hoovi.

Ülevaatus 10 minutiga
Sissesõidul number kaks seisis kaks autot. Esi-taga-lähi-kaug-avarii-ja suunatuled vaadati üle juba järjekorras seistes. Ülevaatuskonveier jahvatas kiirelt ja tõhusalt ning täpselt kell 13:30, nii nagu ette nähtud, tuli auto hoonesse sisse, rullidest koosnevale rajale ajada.
„Anna signaali! Vajuta gaasi! Vajuta pidurit! Tõmba käsipidurit!“ Heitgaaside mõõtmine. Väga hoolikas kõikide turvavööde kontroll autosse sisse pugenud tehniku poolt. Vaatlused auto alt, selleks ette nähtud kanalist.
„Väga hea. Sõida välja. Oota seal.“
Kogu protseduur kokku kestis vaid kümmekond minutit. Lisaks viis minutit ootamist maja ees ja ihaldatud ITV-kleeps oligi tuuleklaasile kleebitud.

Teenus viis pluss! Ehk teisisõnu: lõpp hea, kõik hea.

HEA SÕBER! TAHAD OLLA KURSIS REAALSE ELUGA TENERIFEL? LIITU meie ELU TENERIFEL facebooki-grupiga! Grupiga liituda saad SIIN.


KUIDAS TENERIFELE TULLA?

Loe soovitusi soodsate lennupiletite leidmiseks SIIT.

KUST OTSIDA PUHKUSEMAJUTUST?

Loe selle kohta SIIT.

MIDA TENERIFEL TEHA?

Loe soovitusi SIIT.

KUHU TENERIFEL MINNA?

Loe soovitusi SIIT.

MILLINE ON TENERIFE KLIIMA?

Loe selle kohta SIIT.


Videoülevaate põnevatest tegevustest leiad siit:


VAATA KA TEISI MEIE VIDEOSID: