JAGA LUGU SÕPRADEGA

KUIDAS VÄGA ERILINE TÖÖKOHT LIHTSALT TÄNAVAL VEDELES

Kas Tenerifel on lihtne leida tööd? Nii ja naa... Selles loos tuleb juttu pimedast juhusest, millega kaasnes põnev ja vägagi eriline töökoht ühe selgeima tähistaeva all maailmas.

Töö leidmine Tenerifel on pisut sarnane bingomänguga. Sest kellelgi veab saarele saabudes kiiresti ja suurelt, kellelgi veab veidi vähem ning muidugi leidub arvukalt ka neid Tenerifele kolijaid-õnnekütte, kel üldse ei vea. Järgnevalt tuleb juttu kannapöördest meie elus, mille tõi endaga kaasa ühel kuumal suvepäeval tänavalt leitud reklaamvoldik.

Vahel tasub prahti noppida...
2016. aasta juuli alguses leidis aset sündmus, millele esmapilgul poleks osanud pöörata vähimatki tähelepanu: kõnniteel lebas reklaamvoldik, mille abikaasa miskipärast üles noppis ja koju kaasa tõi. Tavaliselt ta seda ei tee. Et mitte öelda - mitte kunagi ei tee.
Järgmisel hommikul hommikukohvi nautides kraamis ta voldiku lagedale. „Ohoo! Siin on midagi erilist,“ arvasime. Sest leitud voldik oli loodud tutvustama Tenerifet külastavatele turistidele võimalust öiseks teleskoopidega tähistaevavaatluseks Teide vulkaani kõrval, 2200 meetri kõrgusel ookeanist, pealpool pilvi...
Hoobilt meenus õnnelik lapsepõlv, mil läbi rullikeeratud vihiku ja hiljem isa binokliga sai hilisõhtuti koduaknast kuud ja tähti uuritud ning mis siin salata, episoodiliselt (nagu ilmselt enamik poisse) ka kosmonaudiametist unistatud. Meenus ka vanema venna astronoomiaõpik, mis kauges lapsepõlves muinasjuttudest märksa põnevamaks osutus ja mis kogemata kombel rikutud ehk tindiplekke täis plätserdatud sai. Hilisemast, vahelduva eduga kogu elu vältel kestnud huvist otsatus tähistaevas toimuva vastu ei ole mõtet hakata siinkohal rääkimagi mitte...
„Vau! see lihtsalt  p e a b  lahe värk olema! Lausa nii lahe, et mis oleks, kui teeks õige pulli: saadaks tähevaatlusekskursiooni korraldajatele oma CV. Vaevalt, et sellest kasu olla saaks aga nagu öeldakse: kes ei koputa, sellele ei avata.“ CV läks tähevaatluskorraldaja poole teele ning kahe päeva pärast oli kogu lugu unustatud. Järjekordne mutiauk, mis muud...

„Hellou, soovin kokku saada!“
Ent kolmandal päeval helises telefon. "Hellõu, mina olen Alexandra. Sa saatsid meile oma CV, ma olen selle ekskursioonifirma omanik ja tahaksin sinuga ülehomme kokku saada!"
Ah soo... Ei no mis sa ikka oskad selle peale kosta. Loomulikult saame kokku, milles küsimus?
Kohtumisele saabus Alexandra koos Charliega. Charles on ettevõtte kaasomanik. Nad osutusid üpris värvikateks tüüpideks, kel antud hetkel oli tarvis kedagi, kes suudaks tähevaatlusekskursioonidel räägitava-näidatava edasi anda endise Nõukogude Liidu avarustest pärit klientuuriosale. Ehk teisisiõnu astronoomiahuvilist inimest, kes valdaks piisavalt heal tasemel vene keelt.

Vestlus sujus, hea tava kohaselt kostitasid Alexandra ja Charles kandidaati jutu jätkuks ka paari õllega ning vestlus päädis nendepoolse stsenaariumiga: "Kui soovid, tule hommeõhtusele ekskursioonile kaasa. Kui sulle seal meeldib, teeme proovinädala. Sinu ülesandeks saab klientide kokkukorjamine hotellidest, tähevaatluste ajal teleskoopide väljasihtimine vajalike planeetide, tähtkujude ja galaktikate suunas, teleskoopide järjepidev taasfokuseerimine - taevakehad liiguvad meeletu kiirusega, mistõttu tuleb täisväärtusliku elamuse tagamiseks vaadeldavad objektid iga paari minuti tagant taas teleskoopide fookusesse kruttida - ja kui grupis on näiteks venelasi või miks mitte ka eestlasi, kes inglise keelest aru ei saa, siis ka giidi jutu tõlkimine. Kui sulle ja muidugi ka meile meeldivad proovinädala tulemused, sõlmime töölepingu." Äge!

Teide tähistaevas lõi tummaks
Olime varem lugenud, et Tenerife tähistaevas kuulub koos Tšiili Atacama kõrbe ja Hawaii saartega maailma parimate tähevaatluspiirkondade hulka, aga sellegipoolest võttis esimene tutvumisvisiit öisele Teidele sõnatuks. Siia, 2,2 kilomeetri kõrgusele ei paista Tenerife rannakuurortide tulede sära, öötaevas on siin sõna otseses mõttes must kui öö ja selle lõputu pimeduse foonil helkivad tähed, planeedid ja vana hea Kuu on sootuks midagi muud kui nähtuna kusagilt korterirõdult. Ning kui teleskoobisilmast vaatavad sulle vastu Saturni ümbritsevad rõngad või selgelt loetava mustriga tähesülemid, mida palja silmaga tähelegi ei pane...

„Jah, loomulikult tahan ma proovinädalat. Kahtlust olla siin ei saa!“

Esimene tööpäev – oo õudust!
Proovinädala esimene päev algas katastroofiga. Klientide kokkukorjamine hotellidest tähendab paar tundi enne väljasõitu ettevõtte sekretärilt saadavat infot pealevõtukellaaegade, hotellide nimede ja igast peatuspaigast bussi peale võetavate inimeste arvu kohta, aga ka selle kohta, kas ühel või teisel inimesel on ekskursiooni eest makstud täissumma või ainult ettemaksu/broneerimisraha (viimasel juhul, mõistagi, tuleb puuduolev summa enne kliendi bussilubamist lahkelt naeratades sisse kasseerida). Hotellist hotellini liikudes tuleb rangelt kinni pidada etteantud ajakavast ja esimesel proovipäeval oli siia maetud päris rammus koer. Lisaks siinkirjutajale ehk siis algajale oli tõeline algaja ehk oma esimest päeva tööl ka bussifirma (kust meie ettevõte tol ajal ekskursioonide läbiviimiseks busse rentis) poolt sel päeval saadetud bussijuht. Ning kuna kaks pead on ikka kaks pead, suutsid kaks debütanti kokku keerata paraja tohuvabohu.
Tenerifel ei ole nimed mitte ainult hotellidel, vaid ka suurel osal korterelamutest ja mõnedel juhtudel eksisteerivad nii samanimelised hotellid kui ka elamukompleksid. Nagu näiteks Aguamarina hotell ja Aguamarina kortermaja või Ocean View hotell ja Ocean View kortermaja. Ehitised-nimekaimud ei pruugi asetseda sugugi mitte teineteisele lähedal ning kui siia lisada üsna laialt levinud ühesuunaliste tänavate-teede võrgustik (kus valesse tänavasse põrutamise tagajärjeks võib olla üüratult pikk ringsõit ja korralik ajakaotus) ning juhtumid, kus kliendile ekskursiooni müünud müügipunktis on jäetud täpsustamata, kas klient tuleb bussi peale noppida samanimelisest hotellist või elamukompleksist, võibki selles ametis algajal suur häda käes olla. 

Loomulikult esimesel proovipäeval täpselt nii juhtuski. Koos algajast bussijuhiga veeresime ühe hotelli asemel samanimelise korterelamu ette, sattusime valedesse ühesuunalistesse tänavatesse (nagu eespool öeldud, oli ka tolle päeva bussijuht tõeline algaja) ning klientide vähem kui tunniajalisena ette nähtud kokkukorjamistsükkel venis tervelt tunni ja 45 minuti pikkuseks. Loomulikult muutis see esimestena bussi tulnud inimesed igati õigustatult pahuraks.  "Äi djuuds, wazz gõuin-aan!? (Hei kutid, mis kurat siin toimub!?)" nõudis keegi musklis, kiilaspäine ning aina tulipunasemaks tõmbuva näoga inglise jõmm iga natukese aja tagant. Kui enamik bussisolijaid taipas, et pikaleveninud tiirutamise põhjuseks ei ole mitte liiklusummikud või mõni muu paratamatus vaid tohmanist reisisaatja ja bussijuhi ühine saamatus, hakkas tagumiselt istmelt kostma ka seal istunud erutunud iiri daamide ettepanekuid jõulise allahindluse osas. Viimases peatuses ettenähtust ligi tund aega kauem bussi oodanud sakslased aga olid suisa tulivihased.
Kui "kõik see mees" lõpuks bussis oli, saabus reireisisaatjal aeg kokkutulnuid reipalt tervitada. "Hällõu, guud-iivning tu evribadi änd välkam tu Teidi-bai-nait-excurcion, mai neim is... (Tere õhtust kõigile ja tere tulemast meie öise Teide ekskursioonile, minu nimi on...)" kõlas haudvaikuses ja klientide umbusklik-tigeda põrnitsemise saatel. Sel hetkel oleks tahtnud vajuda maa alla, aga kus sa saad...

Pahurad muudavad meelt
Teekond mägedesse kulges pingest paistes õhkkonnas. Üles Teidele jõudes aga hakkas olukord muutuma. Peagiid Charles (kellega kunded kohtusid alles sündmuspaigas) on oma ala meister, kes puistab kui varrukast mahlaseid lugusid ja nõnda gruppi kenasti ohjes ning põnevil hoiab. Tol ööl vaadeldi Saturni, Marssi ning mitmeid teisi põnevaid objekte ja kui kliendid lõpuks tagasi hotellidesse jõudsid, oli algne pahameel ammu ununenud. Kusjuures kõige kõvema käepigistuse, endal suu õndsalt kõrvuni, kinkis siinkirjutajale eelpoolkirjeldatud musklis ja kiilaspäine inglise jõmm. Huuh...
Edasised päevad kulgesid juba märksa libedamalt ja kui proovinädal läbi sai, saabus Alexandralt sõnum: "Mul on sinult vaja seda, seda ja toda dokumenti töölepingu ettevalmistamiseks."
Bingo!

Aastaid hiljem...

Nüüd kui siinkirjutaja on juba üle kolme aasta koos teleskoopide ja kõikidest maailma nurkadest pärit turistidega Tenerife lõunaosa kuurortpiirkonna ning hilisõhtuse ja öise Teide vahet sõelunud, on paslik meie tööd ka pisut täpsemalt kirjeldada. Meie tiim on väike, aga see-eest rahvusvaheline. Tähevaatlusekskursioonid toimuvad viiel õhtul nädalas ning koosnevad õhtueinest ja veinimekkimisest ehtsas Tenerife veinimõisas ning teleskoopidega öötaevavaatlusi pealpool pilvi, 2200 meetri kõrgusel merepinnast.

Astronoomiahuvilised kliendid kogu maailmast – Ameerika Ühendriikidest Suurbritannia, Singapuri, Austraalia, Argentina, Itaalia, Hiina, Hollandi ja Eestini välja - saavad tunda rõõmu Saturni ümbritsevate rõngaste, Jupiteri katvate erinevat värvi pilvekihtide, Kuu pinda ehtivate kraatrite, erinevate täheparvede, udukogude ja galaktikate uurimisest läbi teleskoopide. Samuti saab iga soovija läbi teleskoobi klõpsida täiesti tavalise mobiiltelefoniga igati korraliku kvaliteediga pilte Kuust ja Päikesest.

Erinevatel aastaaegadel on võimalik vaadelda erinevaid objekte ja nii oleme kahe aasta jooksul kohanud ka inimesi, kes on meie ekskursioonil juba teist korda – ikka selleks, et osa saada nii suve- kui ka talveaja programmist.

Lõpetuseks: mis on selle loo moraal? Eks ikka see, et kui näed juhuslikult ust, mille taga peituv tundub sulle ahvatlev ja põnev, koputa julgesti. Sest kes koputab, sellele ka avatakse.
Kas just alati, aga mõnikord ikka.


PLAANID PUHKUST TENERIFEL?  Jälgi meie turismiinfot Facebookis! Meie Puhka Tenerifel! infolehe leiad SIIT ning Puhka Tenerifel! infogrupiga saad ühineda SIIN.

Kui tahad olla kursis reaalse eluga Tenerifel, liitu meie Elu Tenerifel Facebooki-grupiga SIIN ning Elu Tenerifel blogilehega SIIN.