JAGA LUGU SÕPRADEGA

KUIDAS ME OMA ESIMESE AUTO OSTSIME

Selles loos teeme juttu Tenerifel auto ostmisel, aga ka sõiduki müümisel ning ümberregistreerimisel ette tulnud olukordadest.

Ettevaatust! Eriti hästi kasvatatud inimestele see lugu ehk lugemiseks ei sobigi. Sest järgnev pajatus sisaldab mõningaid erakordselt totraid ja mis siin salata, ka vulgaarsevõitu keelelisi vorme.

Kust otsida pruugitud autot?
Kui me 2015. aasta juunis, mõned kuud pärast Tenerifele kolimist oma riide- ja ehtepoekese avasime, tekkis kaubareise silmas pidades vajadus ka piisavalt mahuka sõiduvahendi järele. Aga et autol saaks olla rõivaveost rohkem kasulikke funktsioone - kui juba, siis juba! - otsustasime otsida mitte „pirukat“ või kaubikut, vaid midagi sellist, mis võimaldaks ühtlasi transportida ka tavapärase sõiduauto mahust suuremat arvu inimesi.
Kui asuda Tenerifel otsima autot (või mida iganes muud vajalikku), tasub esimese asjana sukelduda ostu-müügiportaali Milanuncios.com kust leiab müügiks pakutavat kinnisvara, üürikortereid, foto- ja videotehnikat, kasutatud riideid jne jne jne ning muidugi ka sõidukeid. NB! See portaal on hea abivahend, saamaks esmast ülevaadet kohalikest autohindadest, aga ka näiteks korterite üüriturul toimuvast.
Valik on lai, nagu ka hinnaskaala (huvi korral leiad Milanuncios`est  autod märksõna „coches“ alt), aga kuna meie algtaseme hispaania keele kursused kohalikus keeltekoolis polnud mitte ainsa sõnagagi puudutanud mootorsõidukitega seonduvat tehnilis-spetsiifilist sõnavara, tuli võtta appi „vana hea“ Google tõlge.
Jube. Sest oi-oi-oi, milliseid tõlkepärleid siit nüüd pudenema hakkas. Ent mis sa, hing, hädaga ikka teed.

Totraid keelepärleid „tõlkemasinast“

Näiteks tutvustati üht Milanuncios`es müügiks pakutud ja meile esmapilgul sobilikuna paistnud automobiili niisuguse tekstiga: „Coche en buen estado, a falta cambiar una rotula, itv recién pasada, culata bomba de agua bujías nuevo!! poco consumo. Color Verde.“ ... millele Google tõlge andis järgneva vaste:
„Auto heas seisukorras, ei suuda muuta kuulliigendit, lihtsalt möödas itv (P.S.: lühend ITV tähistab Hispaanias auto tehnoülevaatust), uus veepump pärakukorki !! madala tarbimise. Roheline värv.“
Tule taevas appi! (nagu ahastavad klassikud)
Google`i tõlke üle oldi selleks ajaks (otsisime sobivat autot 2015. aasta juunis) irvitatud juba aastaid ja iseenesest ei olnud sedalaadi värd-lausemoodustiste tekkes midagi uut, aga vägisi puges pähe mõte: „Google, halloooo!!!! – ehk eraldaksite miljonite inimeste isikuandmete ja isiklike kirjavahetuste „töötlemisse parema teenuse pakkumise nimel“ investeeritud summade kõrval lõpuks ometi ka mõned mündid tõlketeenuse kvaliteedi parandamiseks? Ah?“ Aga heakene küll. Lõppude lõpuks ju on igaühe isiklik probleem, kui kohaliku keele oskus lonkab...

Mida otsisime, selle leidsime

Otsisime tookord mis me otsisime, lõpuks me sobiva sõiduki ka leidsime. Konditsioneeri, seitsme mugava istekohaga, piisavalt avara ja mis peamine – ka tehniliselt suurepärases korras oleva. Ei leidnud me teda (auto „temaks“, mitte „selleks“ nimetamine on sihilik) aga mitte Milanuncios.com portaalist, vaid hoopis ühe Tenerifelt Inglismaale kolida otsustanud eestlase õuelt.  Nagu ilmnes, kattus tema senine sõiduvahend täpselt meie vajadustega. Saime sellega käia naabersaarel Gran Canarial kaubareisidel, näidata-tutvustada Tenerifet toredatele eesti inimestele ja muidugi ka iseennast oma kodusaart pidi ringi „seilates“ mõnusasti tunda.

Ah jaa. Tuleb tõdeda, et vahepeal on Google oma tõlkekvaliteeti arendanud ja kui nüüd, kolm aastat hiljem seesama eespoolkirjeldatud ja „pärakukorki“ sisaldanud kuulutuse tekst taas „tõlkemasinasse“ sisestada, saame vastuseks juba pisut viisakama „Auto heas korras, sildi muutmiseks, see on lihtsalt möödas, uhiuus veepump sädesüütega uued! Vähe tarbimist Värv roheline.“ Braavo!

Kuidas autot ümberregistreerida?

Kindlasti huvitavad teid ka Tenerifel autode ostu-müügi-registreerimisega seotud üksikasjad. Et ostetud auto nagu kord ja kohus „arvele võtta“, tuleb vastavateks asjatoimetusteks sõita saare pealinna Santa Cruzi. Seal, aadressil Calle Heliodoro Rodriguez Lopez, 34 asub Direccion General De Trafico ehk liiklusamet (mille kontakttelefoni ja lahtiolekuajad leiate kerge vaevaga näiteks Google Maps`ist)

Esimese auto enda nimele vormistamiseks käisime Santa Cruzis koguni kaks korda. Esimesel korral selgus kohapeal, et „elav järjekord“ ei tulnud kõne allagi. Tuli registreerida vastuvõtuaeg ning kahe nädala pärast tagasi tulla. Auto ümberregistreerimisega seotud rahaline kulu enam paraku ei meenu, aga kindlasti ei olnud see midagi erakordselt suurt. 

Ent auto ümberregistreerimiseks leidub ka märksa mugavamaid võimalusi. Kui oma esimese auto edasi müüsime (kasutades selleks kuulutusteportaali Milanuncios.com), tellisime kokkuleppel ostjaga auto ümbervormistamisteenuse hoopis Allianzi kindlustusseltsist. Sellega seotud kulud võttis enda kanda ostja. Järgmise auto aga soetasime ühest kasutatud sõidukite müügisalongist, kus vormistamisteenus juba auto hinnas sisaldus. Kiire. Mugav. Ajasäästlik.

Vaat sellised lood ja laulud sedapuhku siis.

PLAANID PUHKUST TENERIFEL?  Jälgi meie turismiinfot Facebookis! Meie Puhka Tenerifel! infolehe leiad SIIT ning Puhka Tenerifel! infogrupiga saad ühineda SIIN.

Kui tahad olla kursis reaalse eluga Tenerifel, liitu meie Elu Tenerifel Facebooki-grupiga SIIN ning Elu Tenerifel blogilehega SIIN.