JAGA LUGU SÕPRADEGA

KOHALIKUD HIIDPRUSSAKAD EHK KOHTUMISI LENDAVATE ELAJATEGA


Tenerifel pikemalt elades ei ole võimalik saada üle ega ümber rammusatest, et mitte öelda hiiglaslikest lennuvõimelistest prussakatest. Küsimus on ainult selles, kui tihti või harva neid kohata õnnestub. Ja selles, kuidas te hiidprussakaid taluda suudate.

Nende elukatega, tõsi küll, on võimalik harjuda. Samas on meile teada ka juhus, kus üks Eestist pärit puhkajaproua hiidprussaka nägemisele järgnenud südame rütmihäirete tõttu kiirabi sekkumist ja seejärel haiglas turgutamist vajas. Aga see selleks.

Oh imet! Oma praeguses korteris oleme me pooleteise aasta jooksul kohanud vaid ühtainsat prussakat. See on tubli tulemus, arvestades nende elukate laia levikut saarel. Meie esimesse Tenerife-koju sattus neid aga üpris tihti ja kindlasti huvitab teid nüüd, milline näeb välja esmakohtumine kohaliku hiigelprussakaga teie enda kodus.

Lendava prussaka külaskäik

See juhtus nüüdseks juba ligi kolm aastat tagasi, aga meeles on see hommik sama eredalt kui eilne. Sest kell pool seitse hommikul rebestas kogu elamukompleksi vaikust metsik karjatus meie köögis.

„Aaaaaaaaaiaiaiai!“
Tohoh!?
Selgus, et abikaasa oli avastanud kööki inspekteeriva rammusa prussaka, mitte just romantilisima kangelase, kellega varahommikul esimese asjana kohtuda. Tulemasina pikkune elukas pages köögikapi taha ja lugu oleks sellega justkui lõppenud, ent hetke pärast üllatas ta taas. Sedapuhku kahvli- ja lusikasahtlis majesteetlikult sarvi liigutades.
Siis kadus ta uuesti.
Minnes linna hommikustele asjaajamistele, sai lastud kraanikausialusesse kappi kärts kemikaali.
Koju naastes lamas elukas põrandal, lülilised koivad taeva poole. Aga näib, et asjata ei ole prussakale omistatud võimet ka tuumasõda üle elada, lihtlabasest mürgist rääkimata. Sarvilisel oli hing veel sees mis sees.
Ja oh neid naispere kriiskeid-kilkeid jälle siis!!!
Inimlikkus sai siinkohal tapahimust võitu, olend rändas põrandaharja abiga prügikühvlile ja sealt edasi üle rõduääre vabadusse. Alla, ilupõõsastesse kukkumise asemel sirutas satikas aga hoopis tiibu ja lendas vurinal ookeani suunas.

Siit edasi kujunesid varahommikud meie kodus järgmiseks: esmalt kupatati pere meespool kööki kontrollima ja vajadusel „kurje vaime“ majast välja ajama. Ning alles siis kui „õhk“ oli „puhas“, ilmusid välja pereliikmed-õrnema sugupoole esindajad. Totravõitu situatsioonikoomika, aga selline see elu vahel on...

Mis elukas see ikkagi on?

Tegelikult ei kuulu suurem osa neist kurikuulsatest hiidprussakatest „koduloomade“ hulka. Elutsevad nad peamiselt hoopis õues, näiteks ananassi meenutavate palmitüvede „soomuste“ vahel ning loomulikult mujalgi. Teie tuppa sattudes on kogukad prussakaisandad ja -emandad enamasti „läbisõidul“ või „läbilennul“ ning oma lennuvõime tõttu võivad nad (ehkki harva) teid jalust rabada ja õhku ahmima panna ka mitmekorruseliste hoonete ülemistel tasanditel.

Ehkki seda väidet võib teil olla keeruline mõista, väärivad ka hiidprussakad kohta siin Issanda päikese all. Sest esiteks on neil väga armas ja nunnu nimi: cucaracha. Ja teiseks on tegemist Tenerife (aga ka paljude teiste soojade maade ning eriti vulkaaniliste piirkondade) põlisasukaga, lahutamatu osakesega sest kaunist puhkusesaarest. Veelgi enam - ka paljudes teistes soojades ning eriti vulkaanilistes piirkondades end hästi tundvat cucarachat peetakse üheks vanimaks maakeral elutsevaks olendiks üldse.

Oleme avastanud ka, et cucarachad on üpris maiad alkoholi järele. Näiteks pakkusime jõulude ajal pisut punaveini (ja sirtsu õlutki) ühe lopsaka palmi ümber luusinud cucarachapaarile. Oi, küll alles lasid hea maitsta! Ja justkui kutse peale, tõttas peagi ei-tea-kust „jõululaua“ kallale mitmeid nende liigikaaslasigi.

Seega miski inimlik ei ole prussakale võõras. Nagu heas mõttes ka prussakas inimesele – mitmetes Aasia maades nimelt kuulub küpsetatud cucaracha hinnatud ja maitsva palana ka inimese toidulauale.

Ja muide, laulegi on cucarachast loodud.


PLAANID PUHKUST TENERIFEL?  Jälgi meie turismiinfot Facebookis! Meie Puhka Tenerifel! infolehe leiad SIIT ning Puhka Tenerifel! infogrupiga saad ühineda SIIN.

Kui tahad olla kursis reaalse eluga Tenerifel, liitu meie Elu Tenerifel Facebooki-grupiga SIIN ning Elu Tenerifel blogilehega SIIN.


VAATA KA TEISI MEIE VIDEOSID: